8 راه و نکته ي رايج براي رفع مشکلات پرينتر ها (قسمت اول)

8 راه و نکته ي رايج براي رفع مشکلات پرينتر ها (قسمت اول)

مواقعي پيش آمده که شما نياز ضروري به پرينتر خود دارد اما پرينتر با شما همکاري نميکند و نياز به تعمير پرينتر داريد .اي مشکلات متعددي ممکن است براي پرينتر پيش بيايد مانند چاپ نگرفتن و رگه رگه شدن عکس و ديگر مشکل ها که براي تعمير پرينتر خود هر کدام راه حلي جداگانه دارد. حتي ممکن است متوجه نشويد که مشکل پرينتر چيست تا بخواهيد به تعمير پرينتر خود بپردازيد .يا حتي چاپگر اروري مي دهد که شما يقين داريد پرينتر شما چنين مشکلي ندارد  پس در واقع نميدانيد براي تعمير پرينتر خود چه بايد بکنيد  ، با روش هاي زير جهت تعمير پرينتر که خدمتتان ارائه ميدهيم  می توانيد بخشی از این ناامیدی و سردرگمي  را تسکین دهد.

 

راه حل های خاص عیب یابی  و تعمير پرينتر بسته به مدل چاپگر شما متفاوت خواهد بود ، اما به محض فهمیدن برخی از مشکلات متداول ، می توانید به سرعت اصلاحات خاص برای تعمير پرينتر  خود را جستجو و پیدا کنید. ما نکاتي را براي شما اورده ايم که به راحتي با سرچ ممکن است بدست نيايد .

 

1-Ghost jams(گير کردن کاغذ)

تعمير پرينتر با ارور گير کردن کاغذ (که البته اين توهم دستگاه پرينتر است و براي تعمير پرينتر نياز نيست دنبال کاغذ داخل پرينترتون بگرديد )

هنگامي که چاپگر شما مي گويد  کاغذي در دستگاه گير کرده اما نکرده  ، این احتمال وجود دارد که اين اتفاق بيوفتد زیرا این مشکل مکانیکی وجود دارد. پس لطفا سريع از عصبانيت روي پرينتر خود نکوبيد و براي تعمير پرينتر خود کمي حوصله کنيد. اين ايراد به دو دليل  خيلي پيش پا افتاده ممکن است رخ داده بدهد .يا يک مقدار کاغذ درون دستگاه شما مانده باشد يا جوهر خشک شده درون دستگاه  مانده و مانع چاپ ميشود .

 

مقادیر اندکی آشغال کاغذ خرد شده بین چرخ دنده ها که دوبلکسر(duplexer) عقب شما را جابجا می کند ، ممکن است پرينتر شما فکر کند که چیزی در دوبلکسر  وجود دارد . قسمت های مکانیکی اطراف محل پرينت کاغذ خود را چک کنيد و مطمئن شوید که آنها کاملا تميز هستند (بعضي از پرينتر ها به اين روش تعمير ميشوند اما بعضي مدل هاي پيچيده تر جهت تعمير پرينتر به متخصص نياز دارد و نميتوان به اين راحتي پرينتر را چک نمود). این یک رویکرد است

** یک یادداشت جانبی: این روش برای تعمير پرينتر به مدل  HPJ OfficeJet® L7680))است ، اما اصول کلی تعمير پرينتر در بین مدل ها و مارک های پرينتر به همين صورت است**

 

دوبلکسر عقب را برداشته و هر چهار غلطک را بگیرید. آیا آنها آزادانه حرکت می کنند؟ اگر خیر ، مرحله بعدی را براي تعمير پرينتر خود دنبال کنيد  . .

دو نقطه تماس با را با یک کلیپ کاغذی لمس کنید. با اين حرکت  چاپگر فکر کند که دوبلکس نصب شده است و اين حرکت را تا مرحله ي آخر تعمير پرينتر  حفظ کنيد

OK را روی صفحه کنترل فشار دهید.

به چرخ دنده های پلاستیکی سفید در سمت چپ نگاهی بیندازید. آیا آنها آزادانه حرکت می کنند یا گير ميکنند و سخت حرکت ميکنند يا پرش دارند؟ اگر سناریوی دوم باشد ، باید براي تعمير پرينتر خود محافظ کاغذی داشته باشید که باید آنها را از چرخ دنده ها پاک کنید.

دورترین غلتک لاستیکی را بگیرید و بچرخانید. قسمتهای کاغذ  و خرده کاغذ هاي احتمالي را در دندانهای چرخ دنده بررسی کنید.

هنگامی که غلتک ها و چرخ دنده ها بطور آزاد چرخانده شوند ، شما توهم گير کردن کاغذ را رفع نموده ايد  و می توانید کلیپ کاغذی را جدا کرده و تعمير پرينتر خود را به اتمام برسانيد .

 

اگر هنوز هم پس از تمیز کردن اخطار کاغذ توجه دارید ، چاپگر خود را مجدداً تنظیم کنید و براي تعمير پرينتر خود با متخصص مربوطه تماس حاصل فرماييد.

 

2-مشکلات درایور چاپگر

روش تعمير پرينتر در مواقعي که با اين ارور موجه مي شويد که سيستم شما پرينتر را پيدا نمي کند

*محل قرار گيري عکس *

 

سخت افزار همیشه مقصر نیست. درایور پرينتر شما به عنوان رابط بین رایانه و پرينتر شما عمل می کند. مانند سایر نرم افزارها ، درایورها نیز می توانند سازگاری را با سیستم عامل شما پس از بروزرسانی سيستم شما از دست دهند. همچنین ممکن است درایور اشتباه را در رایانه خود نصب کرده باشيد که نميتواند با پرينتر شما ارتباط برقرار کند . در مرحله اول تعمير پرينتر و رفع اين ارور  اقدام به حذف درایور موجود در رايانه  خود کنيد ، سپس درايور جديد و مناسب پرينتر خود را نصب کنيد  ، در اغلب موارد با اين کار‌و‌‌­­­‌‌راه اندازي دوباره پرينتر اين ارور حل ميشود و تعمير پرينتر پايان مي يابد  .(اين دقيقا يعني تعمير پرينتر در محل توسط خودتان)

 

3-صف بارگذاری شده

روش تعمير پرينتر در مواقعي که موقع چاپ جديد به  اين ارور برميخوريد که چاپ ديگري در حال  بارگذاري و انجام است.

*محل قرارگيري‌عکس*

 

پس از اتمام کار چاپ ، صف چاپ  شما قرار است خود را به طور خودکار پاک کند. این کار همیشه مطابق برنامه ریزی انجام نمی شود ، به خصوص هنگامی که برخی از چاپها به دلیل مشکلات اتصال و جابه جايي   اطلاعات و داده ها  ، در حالت آماده باش قرار دارند ، به تعویق می افتند یا متوقف می شوند. اگر صف همه چاپ هاي  شما مسدود شود ، می تواند باعث شود درايورشما به حالت تعلیق درآید. غالباً ، در تلاش برای چاپ چیزی ، شما چندین بار چاپ را بار دیگر انتخاب می کنید ، و باعث مي شويد که صف چاپ شما  شلوغ تر شود که اين روش براي تعمير پرينتر يک راه نا‌مناسب است

 

بعضی اوقات چاپگر شما دليل چاپ نشدن و يا چاپ نگرفتن کارهاي شما نيست . بعضي مواقع يک کار چاپي شما در دستگاه باقي مانده و درون سيستم نمايش داده نمي شود اما دورن سيستم هنوز باقي مانده و در صف چاپ است که اين مانع چاپ گرفتن ديگر کار ها مي شود  .همچنین وقتی اکثر اوقات روی حذف  يک چاپ کلیک می کنید ، از بین نمی رود. بنابراین ، برای پاک کردن صف  چاپ و گرفتن چاپ  ، چه کاری می توانید انجام دهید؟ در اینجا نحوه شروع کار و تعمير پرينتر خود  آمده است:

 

نکته جانبی: این روش برای تعمير پرينتر به مدل  HPJ OfficeJet® L7680))است ، اما اصول کلی تعمير پرينتر در بین مدل ها و مارک های پرينتر به همين صورت است**

 

 

 

در گام يک تعمير پرينتر خود پرينتر خود را کاملاً خاموش کنید و آن را از برق بکشيد.

حتماً سندی را که قصد چاپ دارید ، به شکلی که می خواهید چاپ کند ، ذخیره کنید. وقتی صف  چاپ خود را پاک می کنید ، کلیه کارهای چاپی که ذخیره نشده اند پاک می شوند و هم چنين  ناپدید می شوند.

با جستجو کلمه "خدمات (Services)" در نوار ابزار جستجو یا کلیک بر روی دکمه Window روی صفحه کلید ، Services Windows را باز کنید.

در پایین لیست Services خود ، یک ابزاري را خواهید دید که "Print Spooler" نام دارد. بر روی گزینه Print Spooler کلیک راست کرده و گزینه های خود را جستجو کنید. "STOP" چاپ متوقف شده ای را که در صف خود قرار دارید  چاپ شما را متوقف می کند.

پس از متوقف کردن همه کارهای چاپی با استفاده از spooler ، از مرورگر Windows Explorer برای   جستجو  استفاده کنید: C: \ Windows \ System32 \ Spool \ PRINTERS

تمام پرونده های موجود را در صف خود حذف کرده رایانه خود را از خاموش  کنید.

پرينتر خود را با استفاده از دکمه روشن روشن کنید و دوباره کامپیوتر خود را روشن کنید.

سرویس چاپی پرينتر را مجدداً راه اندازی کنید. (ممنون ، گارت!)

سند خود را چاپ کنید. اگر کار کند ، تعمير پرينتر شما تمام شده است !

اگر صف چاپ شما دچار مشکل شده و دوباره ثابت است  ، دو گزینه دیگر براي تعمير پرينتر خود دارید. HP یک نرم افزار رایگان به نام HP Print and Scan Doctor ارائه می دهد که می توانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید. اجرای این برنامه به طور خودکار مشکلات رایج در چاپگر شما را برطرف کرده و آنها را برطرف می کند. اگر هنوز درمورد صف چاپ خود مشکل دارید ، درایور پرينتر خود را حذف و به روز کنید. بعضی اوقات ، ممکن است یک درایور قدیمی سازگار با سيستم شما نباشد ، که این امر از پردازش چاپ شما جلوگیری می کند.

 

کلمات کليدي:

تعمير پرينتر، تعمير پرينتر در محل، تعميرات پرينتر،تعميرات پرينتر در محل،تعمير پرينتر در تهران ، تعميرات پرينتر در تهران