logo

تخصص ما تعمیر پرینتر و فکس اچ پی و فروش کارتریج میباشد.

همین الان شروع کنید: 88805143

بیشتر بدانید

اگر فیلتر شکن دارید روی Google+ کلیک کنید و به ما امتیاز دهید

Google+

طرز کار پرینتر لیزری


همانطور که همه کامپیوتر و مادر بوورد ان را میشناسید و قطعه ای که در آن قرار دارد به نام مادر بورد اشنا هستید. در پرینتر همان قطعه فورمتر نام دارد که شکل آن در زیر آورده شده است.

مادر بورد تمام قطعات دیگر را شناسایی میکند که سالم هستند یا نه مثلا دستگاه کارتریج وجود دارد یا خیر

چک میکند آیا کاغذ وجود دارد یا خیر

آیا لیزر سالم است و در جای خود مستقر میباشد یا خیر

آیا سنسورها سالم هستند یا نه

این سنسورها نیز به فورمتر کمک منیکند در تمام کارهایی که قرار است فورمتر انجام دهد مثلا در پرینتر کاغذ گیر کرده یا خیر
وقتی تمام این چک کردنها تمام شد فرمانی به سلنوید ارسال میشود که در زیر آمده است سلنوید یک مغزی آهنی دارد که دور آن سیم پیچ شده است و فنری دارد که لبه ای که وجود دارد را از آن مغزی سلنوید دور میکند اگر دیتایی به پرینتر ارسال شود این دیتا به فورمتر فرمان میدهد که ان سیم پیچ برق دار شده و مغزی آن آهن ربا شود و ورقه ای که نوک برامده ان چرخده را آزاد میکند و کلاچ یا چرخدنده پیکاب را آزاد میکند تا پیکاب بتواند بچرخد و بتواند کاغذ کشیدن را انجام دهد بعد از کشیده شدن کاغذ سنسور به فورمتر میگوید کاغذ کشیده شد و فرمان خود را از سلنوید تعطیل کند و ان فنر دوباره چرخدنده یا کلاچ را نگه میدارد

کلماتی که استفاده شد تا کاغذ کشیده شود پیکاب رولر میباشد که شکل ان در زیر آمده است
1
در هنگام کشیده شدن کاغذ سنسورها فرمان میدهند که کاغذ کشیده شد و لیزر شروع به کار میکند و نور لیزر را میتاباند به قطعاتی که مثل آینه روی موتوری سوار هستند که نور نقطه ای لیزر را بزرگ کرده و به منشور ها میتابند و به آینه میرسند و برعکس شده و به درام روی کارتریج میتابد و از

قطعه ای که مگنت رولر نام دارد و تمام آن پودر اندود است به نقاط باردار شده روی درام میچسبد .کار دیگر اینکه پودرهایی که روی درام امده است روی کاغذ بیاید و ان رولی است بنام ترانسفر رولر که بار مغناطیسی آن از بار مغناطیسی روی درام بیشتر است و پودر ها را از روی درام به سمت خود یعنی کاغذ میکشد

قسمت دیگر فیوزینگ نام دارد که پودر ها را روی کاغذ میپزد و این قسمت فیوزینگ در زیر آمده است


فیوزینگ نیز شامل دو قسمت میباشد یکی هیتر و فیلم فیوزینگ و دیگر غلطک پرس که کاغذ از بین این دو حرکت میکند و هیتری که در زیر فیلم فیوزینگ قرار دارد با حرارت پودر را میپزد برای این که این کار انجام شود فیلم فیوزینگ هم باید مخصوص همان دستگاه باشد هم نچسب باشد که پودر روی ان نچسبد امید آن میرود که توانسته باشم تا اندکی اطلاعات شما را از طرز کار پرینتر لیزری سیاه و سفید روشن کرده باشم. این مقاله توسط مسعود واسارکی در سایت زیر به پرینت رسیده است : www.chadormalu.com/

تهیه کننده مقاله : مسعود واسارکی  تهران - خ انقلاب - خ استاد نجات اللهی - پائین تر از سمیه - کوچه سلمان پاک - پلاک 10 - واحد 4
  tel: 88805143 - 021

یکی از رایج ترین دستگاه های مربوط به خروجی کامپیوتر پرینتر هستند. کاربران از پرینتر برای پرینت اطلاعات مورد نظر خود استفاده می کنند. پرینترها انواع و اقسام مختلفی دارند از قبیل جوهر افشان، تک رنگ و لیزری رنگی که هر کدام از این مدل ها به گونه ای خاص طراحی شده اند و اهداف استفاده در آن ها با یکدیگر مختلف است. برای اینکه بتوانیم یک پرینتر خوب انتخاب و خریداری کنیم باید به نکاتی مانند قیمت، سرعت، دقت و کیفیت آن توجه کنیم. زمانی که پرینترهای جوهر افشان وارد بازار شدند، پرینت تصویرها دارای دگرگونی و تحول بزرگی شد و این تحول به دلیل این بود که پرینترهای جوهر افشان این توانایی را داشتند که به دوربین های دیجیتال متصل شوند. با استفاده از پرینترهای جوهر افشان می توانیم تصاویری با کیفیت بسیار بالا داشته باشیم در صورتی که از جوهر و کاغذهایی استفاده کنیم که مخصوص پرینت هستند.

با توجه به اینکه در زندگی کاری از پرینتر استفاده می شود چه خوب است که با آن ها آشنایی بیشتری پیدا کنیم. پس ما در این راستا به شما کمک می کنیم و یک مقاله درباره پرینتر ها و پرینتر ها و انواع آن برای دانلود شما عزیزان می گذاریم. مطالب مهمی که در مقاله پرینتر آمده است به صورت زیر است :

    در ابتدا جایگاه پرینتر ها مورد بررسی قرار گرفته است.

    در ادامه شما با ویژگی های پرینتر ها و همینطور انواع آن ها بیشتر آشنایی پیدا می کنید.

    همچنین عملیات پرینت به وسیله این پرینتر ها موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.

    و در آخر به موضوع نکاتی برای خرید یک پرینتر خوب پرداخته شده است.

آیا با پرینتر ها آشنایی کامل دارید؟

ویژگی های مهم در یک پرینتر

یکی از مهمترین ویژگی های یک پرینتر سرعت آن است. در واقع به تعداد صفحاتی که یک پرینتر قادر است دریک زمان مشخص پرینت کند سرعت آن می گویند. تولید کنندگان پرینترها همواره با تمرکز بر روی سرعت پرینترها سعی میکنند جایگاه خود را در بازار بالاتر ببرند. ویژگی دیگر دقت پرینترها است که واحد سنجش دقت در پرینترها نقطه در اینچ است.

مبانی پرینترهای لیزری

یکی از اصول مهم و اساسی که در ساخت پرینترهای لیزری کاربرد دارد این است که در این تکنولوژی از الکتریسیته ساکن استفاده می شود. الکتریسیته ساکن را اشیاء که عایق هستند تولید می کنند که از آن انرژی به دست می آید و این انرژی باعث می شود که اشیاء به یکدیگر چسبیده شوند. یکی از شاخص هایی که در یک پرینتر لیزری بسیار مهم است تونر نام دارد.

همه چیز دربارۀ پرینتر

در حقیقت به پودرهای الکتریکی شارژ شده تونر گفته می شود که دارای اجزایی از قبیل رنگ دانه و پلاستیک هستند. وظیفه ی رنگ دانه ها در تونر تآ مین رنگ هایی است که به آن احتیاج داریم و پس از آن این رنگ دانه ها با پلاستیک مخلوط می شوند و سپس به وسیله ی غلتک های داغی که وجود دارد به صورت گداخته در می آیند. پرینترهای لیزری نسبت به انواع دیگر پرینترها مزایای بیشتری دارند. سرعت در این نوع از پرینترها بسیار بیشتر از انواع دیگر آن است.

قیمت این پرینترها بسیار بالاتر است اما چون پودری که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد ارزان تر است و هزینه ی نگه داری آن ها نیز زیاد نیست، زیادی قیمت آن جبران می شود.

پرینترهای رنگی

در گذشته بیشتر پرینترهای لیزری به صورت تک رنگ بودند اما امروزه پرینترهایی وارد بازار شدند که به صورتی رنگی هستند. در پرینترهای رنگی و سیاه سفید تفاوت هایی وجود دارد و این تفاوت ها به دلیل این است که چون پرینترهای رنگی ماهیت شان متفاوت است فرآیند پرینت آن ها نیز با پرینترهای سیاه و سفید متفاوت است. در پرینترهای رنگی فازهای متفاوتی وجود دارد که در هر کدام از این فازها و مراحل رنگ های آبی، قرمز، زرد و سیاه مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که این چهار رنگ با یکدیگر ترکیب می شوند رنگ های زیاد و متنوعی به وجود می آیند.  

پرینتر از متداولترین دستگاههای خروجی در کامپیوتر است که از آن بمنظور پرینت اطلاعات استفاده می شود . کاربران کامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از پرینتر باشند. پرینترها دارای انواع متفاوتی می باشند. پرینترهای جوهر افشان ، لیزری تک رنگ و لیزری رنگی ، سه گروه عمده از پرینترهای موجود می باشند. هر یک از پرینترها ( از پرینترهای جوهر افشان تا پرینترهای لیزری ) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی ، طراحی شده اند .

شرکت کره‌ای سامسونگ کوچکترین پرینتر چند منظوره جهان را با نام “ ، “SCX-4200که در سری پرینترهای چندکاره لیزری  LMFPقرار دارد، به بازار عرضه کرد.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از ایرنا،  SCX- 4200قابلیت کپی با سرعت در حالتهای مختلفی از جمله  N-upو fit  Autoو همچنین عملکرد  ID card copyرا داراست. همچنین حجم بالای پرینت با کیفیت بسیار عالی ، اسکن در حالت  OCRرا می‌توان از خصوصیات این مدل از پرینتر برشمرد.

این مدل از پرینتر که برای نخستین بار در نمایشگاه لوازم الکترونیکی آمریکا در سال  ۲۰۰۶ارائه شد ، تحت عنوان پرفروش‌ترین ومقرون به صرفه ترین  LMFPشخصی در دنیا معرفی گردید.

این دستگاه بر اساس دیدگاه‌های کاربران خانگی در ارتباط با آنچه از یک پرینتر می‌خواهند طراحی و ساخته شده است که از جمله آنها کیفیت پرینت بالا و هزینه نگهداری پائین، عمر بالای تونر دستگاه و بهای کم است .

 واژه های کلیدی: پرینتر های جوهر افشان، لیزری تک رنگ و لیزری رنگی

فهرست مطالب

مقدمه    ۳

جایگاه پرینتر    ۳

آشنایی با انواع پرینتر ها و ویژگی های آنها    ۴

پرینترهای ضربه ای    ۴

پرینترهای سوزنی    ۴

پرینتر حروفی (آفتابگردان)    ۴

پرینترهای غیر ضربه ای    ۴

پرینتر های جوهر افشان    ۵

پرینترهای حرارتی    ۵

پرینترهای لیزری    ۵

پرینترهای رنگی    ۶

اصول کار پرینتر های لیزری    ۷

چه عاملی باعث می‌شود که کاغذ سوزانده نشود؟    ۹

کنترل کننده    ۹

سیستم لیزر    ۱۱

تونر    ۱۲

مزایای یک پرینتر لیزری    ۱۳

ویژگی ها ی مهم یک پرینتر    ۱۳

نمونه‌هایی از تحولاتی در دنیای پرینتر ها    ۱۷

پرینتری که با اتصال به خط تلفن و بدون نیاز به رایانه تصویر پرینت می‌کند ساخته شد:    ۱۷

توشیبا کاغذهای پرینتر چند بار مصرف تولید می کند    ۱۸

سامسونگ کوچک ترین پرینتر لیزی جهان را ساخت    ۱۸

کوچکترین پرینتر چند منظوره دنیا به بازار عرضه شد    ۱۹

اصول کار پرینترهای جوهر افشان    ۲۰

عملیات پرینت    ۲۳

کاغذ و جوهر    ۲۵

مزایای پرینترهای جوهر افشان    ۲۶

معایب پرینترهای جوهر افشان    ۲۶

شایعات و واقعیت هایی درباره پرینتر ها    ۲۷

منابع    ۲۸

مقدمه

 

پرینتر از متداولترین دستگاههای خروجی در کامپیوتر است که از آن بمنظور پرینت اطلاعات استفاده می شود . کاربران کامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از پرینتر باشند. پرینترها دارای انواع متفاوتی می باشند. پرینترهای جوهر افشان ، لیزری تک رنگ و لیزری رنگی ، سه گروه عمده از پرینترهای موجود می باشند. هر یک از پرینترها ( از پرینترهای جوهر افشان تا پرینترهای لیزری ) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی ، طراحی شده اند .

 جایگاه پرینتر

 

در زمان انتخاب یک پرینتر ، اکثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت ، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و کیفیت نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق ، می باشد . تولید کنندگان با ارائه پرینترهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود ، سعی در جلب رضایت مشتریان می نمایند .پرینترهای جوهر افشان با امکان اتصال به دوربین های دیجتال ، تحولی بزرگ را در زمینه پرینت تصاویر ایجاد نموده اند. در مواردیکه از جوهر و کاغذ مخصوص پرینت تصاویر در پرینترهای جوهر افشان استفاده گردد ، تصاویر پرینت شده دارای کیفیت بسیار بالائی خواهند بود.کیفیت پرینت در پرینترهای لیزری تک رنگ ، یکی از نکات مهم و برجسته این نوع از پرینترها محسوب می گردد. با توجه به امکانات ارائه شده توسط این نوع از پرینترها نظیر حافظه وسینی محل استقرار کاغذ ، می توان از آنان در مواردیکه حجم عملیات پرینت بالا باشد،استفاده نمود. از پرینترهای لیزری رنگی می توان بمنظور پرینت متن و تصاویر با کیفیت و سرعت مناسب ، استفاده نمود. بموازات کاهش قیمت پرینترهای لیزری رنگی ، تعداد بیشتری از کاربران تمایل به استفاده و بکارگیری این نوع پرینترها را پیدا نموده اند .[۱][۱]

آشنایی با انواع پرینتر ها و ویژگی های آنها

 

این دستگاهها به دستگاههای کپی سخت یا Hard Copy معروفند . پرینتر ها انواع و اقسام گوناگونی دارند که به بررسی چند نمونه از آنها می پردازیم.

پرینترهای ضربه ای

 

اصول کار این پرینتر های بر اساس ضربه ای است که روی نواری رنگی زده می شود پس یک شکل روی کاغذ ایجاد می شود. پرینتر های زیر از این دسته پرینتر ها هستند.

پرینترهای سوزنی

 

در این نوع پرینتر ها علائم توسط نقطه های کوچکی به نام Dot حاصل می شود که این نقاط توسط سوزن نازکی به نام Pin برخورد با نوار رنگی و انتقال رنگ بر روی کاغذ به وجود می آید. این پرینتر ها با سر و صدای زیادی کار خود را انجام می دهند و سرعت آنه به طور متوسط ۳۰۰ کاراکتر در ثانیه است . پرینترهای مدل LQ-100 ، LO1170 ، LQ300 از کارخانه Epson از این دسته هستند و هر چه تعداد سوزنها بیشتر باشد پرینتر می تواند تصاویر ظریف تری را تولید کند و مطمئناً گرانتر خواهد بود.

پرینتر حروفی (آفتابگردان)

 

در این پرینتر ها تمام علائم و اعداد به صورت برجسته بر روی یک گوی قرار دارند. هر گاه علامتی می خواهید پرینت شود این علامت در جلوی هد پرینتر قرار می گیرد پس با ضربه این علامت روی کاغذ پرینت می شود.

 

این پرینتر ها بسیار شبیه دستگاه های ماشین نویسی است . سرعت آنها بین ۱۰ تا ۹۰ کاراکتر در ثانیه است.

پرینترهای غیر ضربه ای

 

گونه ای از پرینتر ها هستند که عملیات مکانیکی مانند ضربه در آنها وجود ندارد و دارای سر و صدای کمتری هستند اما معمولاً گرانتر بوده و با تکنولوژی بالاتری ساخته می شوند. بطور کلی این پرینتر ها بر اساس پاشیدن جوهر یا حرارت یا لیزر کار می کنند. حال به بررسی مهمترین آنها می پردازیم .

پرینتر های جوهر افشان

 

در این پرینترها مخازن جوهری وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هایی خارج می شود و روی کاغذ پاشیده می شود بدین ترتیب شکل مورد نظر روی کاغذ نقش می بندد. کیفیت این پرینتر های بالاست و این پرینترها بدون سر و صدا کار می کنند . این نوع پرینتر های برای کارهای نقاشی و گرافیکی بسیار مناسب هستند. باید روزنه های کوچک که عمل پاشیدن رنگ را انجام می دهند خشک شوند و باید در نگهداری این پرینتر ها دقت لازم را کرد. یک راه برای رفع این اشکال این است که هر چند وقت یک بار اجباراً یک تصویر یا متن کوچک را پرینت کرد.

پرینترهای حرارتی

 

کاغذ این پرینتر های مخصوص می باشد. بر روی همه این پرینترها سوزنهایی وجود دارد. با گرم شدن سوزنها تغییرات شیمیایی روی کاغذ که جنس مخصوصی دارند حاصل می شود. نگهداری کاغذ این پرینتر های مشکل است زیرا در اثر گرما یا زمانهای طولانی رنگ کاغذ های عوض می شود و شاید علائم و اعداد پرینت شده دیگر قابل رویت نباشند.

پرینترهای لیزری

 

طرز کار این پرینتر های مانند دستگاه فتوکپی است. در ابتدا کاغذ توسط نور لیزر که با سرعت روشن و خاموش می شود انرژی داده می شود حال به نسبت انرژی های قرار گرفته روی کاغذ پودر یا مایع در آنجا قرار می گیرد و در نهایت تصویر نهایی بر روی کاغذ پدید می آید.

 

جهت دریافت و خرید متن کامل مقاله و تحقیق و پایان نامه مربوطه بر روی گزینه خرید انتهای هر تحقیق و پروژه کلیک نمائید و پس از وارد نمودن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت های عضو شتاب قادر به پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین به صورت خودکار  لینک دنلود مقاله و پایان نامه مربوطه فعال گردیده که قادر به دنلود فایل کامل آن می باشد .

مطالب پیشنهادی:

برچسب ها : انواع پرینتر, تحقیق انواع پرینتر, تحقیق در مورد انواع پرینتر, پرینتر, پرینتر حروفی (آفتابگردان), پرینتر های جوهر افشان, پرینترهای حرارتی, پرینترهای رنگی, پرینترهای سوزنی, پرینترهای ضربه ای, پرینترهای غیر ضربه ای, پرینترهای لیزری, دانلود مقاله انواع پرینتر, مزایای پرینترهای جوهر افشان, مزایای یک پرینتر لیزری, معایب پرینترهای جوهر افشان, مقاله انواع پرینتر, مقاله در مورد انواع پرینتر   

پرینتر (PRINTER):

 

پرینترها يكي از قطعات جانبي كامپيوتر هستند كه امروزه از اهميت خاصي برخوردار مي‌باشند و تقريباً كارايي بالايي در كاربردهاي مختلف دارند. معمولاً اكثر مردم به يك پرینتر براي استفاده شخصي در محيط كار و يا منزل نياز دارند. ولي اكثر افراد در هنگام خريد، به علت كثرت مدل‌هاي مختلف پرینتر، دچار سردرگمي مي‌شوند و نمي‌توانند پرینتر مناسب خود را انتخاب نمايند.

در مرحله اول، نوع پرینتر انتخابي بستگي به كاري دارد كه شما مي‌خواهيد با پرینتر خود انجام دهيد. مانند پرینت متن و تصاوير گرافيكي سياه و سفيد و يا رنگي، اين عامل باعث تغيير در نوع پرینتر انتخابي شما مي‌شود. مثلاً اگر شما به پرینت تعداد زيادي صفحات متني احتياج داريد، آن وقت براي شما يك پرینتر ليزري تك رنگ مناسب است. ولي براي تصاوير گرافيكي و عكس، ديگر نمي‌توانيد از يك پرینتر ليزري سياه و سفيد استفاده كنيد و نياز به يك پرینتر رنگي جوهرافشان يا ليزري داريد تا بهترين كارايي را به دست آوريد.

براساس نوع مصرف و كارايي، پرینترها به 5 نوع مختلف تقسيم مي‌شوند:

1 - پرینترهاي جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet)

2 - پرینترهاي ليزري سياه و سفيد‌‌‌‌(monochrome printer)

3 - پرینترهاي ليزري رنگي ‌‌‌‌(Laser color)

4 - پرینترهاي چند كاره(Multifunction)

5 - پرینترهاي قابل حمل ‌‌ (Portable Printer)

در ادامه سعي داريم به طور اختصاري توصيفي كوتاه در مورد اين پرینترها ارائه ‌دهيم:

1 - پرینترهاي جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet)

پرینتر جوهرافشان مخصوص پرینت عكس

پرینترهاي جوهر افشان به وسيله پاشيدن قطرات ريز جوهر روي يك صفحه كاغذ از طريق منافذ ريزي كه در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاوير سياه و سفيد و رنگي در حد كيفيت مناسب مي‌شود. رنگ‌هاي اصلي در پرینترهاي جوهر افشان، به سه رنگ اصلي تقسيم مي‌شود:

cyan(آبي)، magenta (قرمز) و‌‌ yellow ( زرد ) كه به همراه آن‌ها يك رنگ سياه نيز وجود دارد كه براي توليد تصوير با رنگ مشكي به كار مي‌رود. بعضي از پرینترهاي جوهرافشان ، از تركيب سه رنگ اصلي، رنگ مشكيِ مركبي به وجود مي‌آورند كه براي نوشتن متن چندان مناسب نيست و رنگ آن به صورت مشكي متمايل به سبز يا آبي مي‌باشد . در سري قديم پرینترهاي جوهرافشان، كارتريج‌هاي سه رنگ اصلي به يكديگر متصل بودند و در صورت تمام شدن يكي از رنگ‌ها شما مجبور به تعويض هر سه رنگ بوديد. ولي امروزه در پرینترهاي جوهرافشان، اين سه رنگ از يكديگر جدا شده‌اند. معمولاً اكثر پرینترهاي جوهر افشان از چهار رنگ اصلي تشكيل شده‌اند. ولي شما براي پرینت حرفه‌اي عكس، به يك پرینتر با شش رنگ مجزا احتياج داريد كه علاوه بر سه رنگ اصلي و رنگ مشكي، داراي يك رنگ قرمز روشن و آبي روشن ‌باشد كه در ايجاد تصاوير با رنگ‌هاي طبيعي‌تر تأثيرگذار است. سرعت پرینت در پرینترهاي جوهر افشان در حدود 6/2 صفحه در دقيقه است. اين حالت براي پرینت متن مي‌باشد و در پرینت تصاوير، سرعت پرینت يك پرینتر جوهر افشان، در حدود 3/2 صفحه در دقيقه مي‌باشند. در كل پرینترهاي جوهر افشان يك قيمت معقول را به شما ارائه مي‌دهند و براي مصارف عمومي، يك انتخاب مناسب است. به ياد داشته باشيد كه پرینترهاي جوهرافشان فقط براي مصارف عمومي كاربرد ندارد، بلكه مدل‌هاي حرفه‌اي اين پرینترها را مي‌توان در محيط‌هاي عكاسي و جاهاي حرفه‌اي نيز به كاربرد.

2 - پرینترهاي ليزري سياه و سفيد (تك رنگ)

پرینترهاي ليزري تك رنگ همانند سيستم الكتروستاتيكي كه در دستگاه فتوكپي وجود دارد، عمل پرینت را انجام مي‌دهند كه اين عامل باعث افزايش سرعت و كارايي پرینتر مي‌گردد. يك دستگاه پرینتر ليزري سياه و سفيد صفحات متني با كيفيت بسيار مناسبي را در مدت زمان كوتاهي به پرینت مي‌رساند. سرعت اين نوع پرینتر در پرینت متون در حدود 6 تا 8 صفحه در دقيقه در حالت تمام صفحه است. سرعت پرینت تصاوير گرافيكي سياه و سفيد نيز در اين پرینتر در حدود 2 تا 5 صفحه در دقيقه است. پرینترهاي ليزري سياه و سفيد، بهترين انتخاب براي پرینت صفحات متني در تعداد بالا است. به خصوص در موقعي به تأثير كارايي پرینترها ليزري پي مي‌بريد كه نياز به پرینت متن با اندازه فونت كوچك‌تر از 10 داشته باشيد. در اين موقع به‌طور واضح به تأثير پرینتر ليزري سياه و سفيد در پرینت متن‌هاي ريز پي خواهيد برد. از ويژگي‌هاي جالب استفاده از پرینترهاي ليزري تك، رنگ قيمت پايين براي هر صفحه پرینت است كه در كل باعث كاهش هزينه تعويض و با شارژ كارتريج مي‌شود. همچنين استفاده از كاغذهاي معمول مي‌تواند باعث كاهش هزينه كاغذ مصرفي در طولاني مدت گردد.

در كل يك پرینتر ليزري، بهترين انتخاب براي يك دفتر كار يا محيط اداري بزرگ است كه نياز به پرینت متن‌هاي زياد در طول روز دارند.

3 - پرینترهاي رنگي ليزري

بهترين انتخاب براي پرینت تصاوير گرافيكي و عكس، يك پرینتر رنگي ليزري است كه به جاي استفاده از جوهر، از تونرهاي‌CMYK براي پرینت استفاده مي‌كند. اين پرینترها باعث ايجاد تصاوير گرافيكي و عكس با كيفيت فوق‌العاده مي‌شود كه نياز عكاسان و گرافيست‌هاي حرفه‌اي را برآورده‌‌مي‌كند. اين پرینترها در پرینت متن نيز داراي قدرت پرینت مناسبي هستند و متن‌هاي ريز را به خوبي پرینت مي‌كنند. يكي از ويژگي‌هاي جالب اين پرینترها، سرعت بالاي آن‌ها در پرینت تصاوير و متن‌هاست كه تقريباً با هيچ‌كدام از انواع پرینترها قابل مقايسه نيست. يك پرینتر ليزري رنگي، قدرت پرینت 6 تا 8 صفحه متن تمام صفحه و 1 تا 3 صفحه تصاوير گرافيكي يا عكس را در دقيقه دارد.

شايد يكي از نقاط ضعف اين پرینترها قيمت بالاي آن‌ها باشد كه براي اكثر افراد خريد اين پرینتر را مشكل نموده

است. ولي به ياد داشته باشيد كه هميشه در كنار قيمت بالا، امكانات و ويژگي‌هايي وجود دارد كه ضعف قيمت بالاي آن دستگاه را مي‌پوشاند. در كل هزينه‌اي كه براي پرینت هر صفحه تصوير گرافيكي يا عكس در پرینترهاي ليزري به دست مي‌آيد، در مقايسه با يك پرینتر جوهرافشان، در سطح پايين‌تري قرار دارد. اين عامل باعث كاهش هزينه تعويض مجدد تانر مي‌شود.

در كل پرینترهاي ليزري براي مصارف حرفه‌اي كاربرد زيادي دارد. ولي استفاده يا خريد آن‌ها در محيط منزل و براي كارهاي عمومي چندان جالب به نظر نمي‌رسد.

4 - پرینترهاي چند كاره‌ Function)Multi )

در كارهاي اداري، وجود يك پرینتر چند منظوره تأثير بسيار زيادي بر روي سرعت كار دارد و شما مي‌توانيد در جايي كمتر، پرینتر، اسكنر، و دستگاه فكس خود را به صورت يكجا داشته باشيد. با دستگاه MFD's (multi Function devices) شما به راحتي مي‌توانيد تركيبي از تمام وسايل بالا را در يك دستگاه داشته باشيد كه در كل اين دستگاه نسبت به خريد تك‌تك وسايل هم از قيمت ارزان‌تري برخوردار است و هم جاي كمتري را در محيط كاري به خود اختصاص مي‌دهد. اما ايرادات اين دستگاه چيست؟ يكي از ايرادات دستگاه‌ MFD's اين است كه در صورتي كه يك مشكل در يكي از اجزاي اين دستگاه به وجود آيد، وسايل ديگر را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد . مثلاً اگر پرینتر شما دچار اشكال شود و كار نكند ، ديگر فكس و دستگاه كپي شما نيز كار نخواهد كرد و تقريباً دستگاه شما به‌طور كامل از كار مي‌افتد . دومين ايراد اين دستگاه ، عدم امكان ارتقاي ويژگي‌هاي اين دستگاه است و شما از يك سري امكانات ثابت و غيرقابل تغيير برخوردار هستيد كه اين عامل براي بعضي از كاربران چندان خوشايند نيست. در كل اين دستگاه براي مصارف عمومي و يا اداري كوچك كاربرد دارد و استفاده آن در محيط‌هاي اداري بزرگ مناسب نيست. زيرا بعد از مدتي با مشكلات زيادي در اين دستگاه روبه‌رو خواهند شد. به خاطر اين‌كه اين دستگاه براي كاربردهاي حرفه‌اي و سنگين طراحي نشده است.

5 - پرینترهاي قابل حمل ‌‌‌‌ (Portable printer)

اگر شما از افرادي هستيد كه دائماً در حال مسافرت هستيد، حتماً به پرینترهاي قابل حمل نياز پيدامي‌كنيد. پرینترهاي قابل حمل امروزه يكي از پرطرفدارترين پرینترها در كشورهاي اروپايي و امريكايي هستند. اين پرینترها اندازه بسيار كوچك در حد يك كيف دستي مردانه دارند كه به راحتي مي‌توان آن را به جاهاي مختلف حمل كرد. از ويژگي‌هاي جالب اين پرینتر، وزن كم آن است كه در حدود 5 پوند وزن دارد و به راحتي با باتري كار مي‌كند. معمولاً اين پرینترها از تكنولوژي‌ پرینترهاي جوهرافشان و يا روش تانرهاي حرارتي (ريبون) استفاده مي‌كند. استفاده از ريبون بر اثر فشار و گرمايي كه به آن واردمي‌شود، باعث انتقال رنگ به كاغذ و در نتيجه ايجاد تصوير مي‌گردد. اما مشكلاتي هم در استفاده از پرینترهاي قابل حمل وجود دارد كه در اين ميان مي‌توان به كيفيت پايين‌تر از پرینترهاي جوهر افشان محصول در بازار، سرعت پرینت پايين، افزايش قيمت پرینت در هر صفحه (عموماً پرینت متن و تصاوير رنگي در هر صفحه براي دستگاه‌هاي قابل حمل بالاتر خواهد بود براي اين‌كه تانك‌هاي اين پرینترها نسبت به پرینترهاي جوهرافشان كوچك‌تر بوده و نمي‌توانند تعداد زيادي صفحه را به پرینت برساند)، و عدم وجود منابع تأمين صفحه برخلاف پرینترهاي ديگر اشاره كرد كه در مورد اين اشكال اخير بايد به صورت تك‌تك ورق‌ها را به پرینتر واردكنيد (درست است كه ما به اين حالت به عنوان ايراد نگاه مي‌كنيم، ولي واقعاً قراردادن سيني نگاهدارنده براي يك پرینتر در حد اندازه كيف مردانه، كار چندان ساده‌اي نيست).

انرژي موردنياز براي پرینترقابل حمل، از باتري تأمين مي‌شود. اگر شما به پرینت تعداد زيادي صفحه نياز داريد كه يك باتري استاندارد )‌NiCad (Nickel Cadmium مي‌تواند در حدود 90 صفحه پرینتر را در حالت شارژ كامل پشتيباني كند؛ بدون آن‌كه نياز به شارژ دوباره داشته باشد و اگر مي‌خواهيد مدت زمان پرینت شما از اين مقدار هم بيشتر شود، مي‌توانيد از باتري‌هاي سري )‌‌‌‌Ni-MH (Nickel metal Hydride استفاده كنيد كه مي‌تواند مدت طولاني‌تري انرژي براي پرینتر تأمين كند.

تعدادي از پرینترهاي قابل حمل داراي يك بورد اختياري اسكنر مي‌باشند كه با اضافه كردن آن، مي‌توان از آن به عنوان يك اسكنر قابل حمل استفاده نمود. يكي ديگر از ويژگي‌هاي جالب اين پرینتر، وجود يك پورت‌ infrared است كه به شما اجازه مي‌دهد اطلاعات خود را بين پرینتر و كامپيوتر بدون نصب هيچ‌گونه رابطي انتقال دهيد. همچنين اين ويژگي به شما امكان مي‌دهد اطلاعات مورد نظر خود را از‌ PDA و نوت‌بوك به پرینتر انتقال دهيد. (بايد بدانيد كه كامپيوتر شما بايد داراي دستگاه‌ infrared باشد تا شما بتوانيد از اين امكان استفاده نماييد.)

عوامل مهم در خريد پرینتر

1- ‌ Resolution(دقت پرینت، تفكيك‌پذيري)

2- ‌‌ speed(سرعت پرینت)

3-print quality (كيفيت پرینت)

4- ‌ cost-per-page(قيمت پرینت در هر صفحه)

5 - ويژگي‌هاي جانبي پرینتر (امكانات جانبي)

Resolution-1 (دقت پرینت)

دقت پرینت در يك پرینتر به‌طور مسلم يكي از عوامل مهم در انتخاب پرینتر است. دقت پرینت در اصل به تعداد نقاطي گفته مي‌شود كه در هر اينچ مربع از صفحه توسط پرینتر ايجاد مي‌شود كه اين نقاط معمولاً روي صفحه در دو جهت عمودي و افقي به پرینت مي‌رسند. به همين منظور، در هنگام معرفي دقت پرینت پرینتر آن را با دو عدد معرفي مي‌كنند. مانند 600* 600 كه اولين عدد مربوط به دقت پرینت افقي و دومين عدد مربوط به دقت پرینت عمودي است. امروزه اكثر پرینترها از دقت استاندارد 600* 600 پشتيباني مي‌كنند كه اين عامل باعث به وجود آمدن تصاويري با دقت بالا در حين پرینت مي‌شود. به طور عمومي پرینترهاي جوهر افشان دقتي در حدود 1200 * 2400 نقطه در اينچ را به پرینت مي‌رسانند اما در مدل‌هاي جديد اين پرینترها اين نقاط افزايش يافته و به حدود 1200 * 4800 نقطه در اينچ رسيده است. ولي اين نكته را هرگز فراموش نكنيد كه حتي اگر شما بخواهيد كه 8 تا 10 تصوير عكاسي شده رنگي را در پرینتر جوهرافشان به پرینت برسانيد، بيشترين نقاطي كه يك پرینتر در پرینت اين تصاوير به كار مي‌برد 1200*‌1200 نقطه در اينچ است و تقريباً تمام پرینترهاي موجود در بازار از يك كيفيت ثابت در پرینت اين تصاوير بهره مي‌برند. به همين علت، تعدادي از سازندگان پرینتر، به همراه دستگاه خود نرم‌افزارهاي جانبي ارائه مي‌دهند كه به وسيله آن شما مي‌توانيد تصاوير خود را اصلاح، رنگ آن را شفاف‌تر، و جزئيات آن را در پرینت بهتر نشان دهيد و در كل كيفيت بيشتري در هنگام پرینت به دست آوريد كه اين كار تأثيري مانند افزايش Resolution پرینتر دارد. بهترين راه براي بررسي كيفيت پرینت يك پرینتر، توجه به دقت پرینتي نيست كه بر روي پرینتر نوشته شده است، بلكه مهم تصويري است كه بعد از پرینت از پرینتر خارج مي‌شود و شخص آن را در مقابل چشم خود مي‌بيند. اين حالت بهترين نوع قضاوت در دقت پرینت است.

پرینترهاي ليزري تك رنگ در حدود 600 * 600 نقطه در اينچ را به پرینت مي‌رسانند كه اين دقت براي پرینت متن و تصاوير سياه و سفيد بسيار مناسب مي‌باشد. دقت پرینت در پرینترهاي ليزري از 1200 * 1200 تا 1200 * 2400 نقطه در اينچ مي‌باشد كه با اين دقت مي‌توانيد تصاوير گرافيكي و عكس‌هاي خود را با بهترين كيفيت ممكن به پرینت برسانيد.

2- speed (سرعت پرینت)

Xerox Phaser 7300N

يكي ديگر از عوامل مهم در انتخاب پرینتر براي اكثر افراد سرعت پرینت آن است. زيرا براي بعضي از افراد، حتي چند ثانيه نيز تأثيرگذار مي‌باشد. به همين خاطر، يكي از فاكتورهاي مهم در خريد پرینتر، سرعت پرینت آن است. ولي آيا اين سرعت كه بر روي پرینترها نوشته شده است، يك سرعت واقعي در پرینت متن يا تصوير است يا نه؟ آيا فكر مي‌كنيد پرینترها مي‌توانند با سرعتي كه شركت‌هاي سازنده مدعي آن هستند صفحات را به پرینت برسانند؟

تعداد صفحاتي كه پرینترهاي جوهرافشان موجود در بازار ادعاي پرینت آن را دارند، در حالت پرینت متن بين 5 تا 21 صفحه در دقيقه است. اما در تست‌هاي انجام گرفته در پرینت متن پرینترها در حدود 2 تا 7‌صفحه را توانستند به پرینت برسانند. همچنين در پرینت صفحات گرافيكي كارخانه‌هاي سازنده ادعا كرده‌اند كه پرینترهاي آن در حدود 2 تا 15 صفحه در دقيقه قدرت پرینت را دارند. ولي در تست‌هاي انجام گرفته سرعت پرینت واقعي آن‌ها در حدود 1 تا 3 صفحه در دقيقه مي‌باشد. در پرینترهاي ليزري نيز موضوع همين‌طور است. يك پرینتر ليزري تك رنگ، در پرینت متن قدرت پرینت 10 تا 18 را در دقيقه دارد كه تقريباً نصف مقداري كه توسط كارخانه‌ها ادعا مي‌شود. پرینترهاي ليزري رنگي در پرینت تصاوير گرافيكي، حدود 1 تا 4 برگ در دقيقه را به پرینت مي‌رساند كه اين مقدار چيزي در حدود يك به هشت مقداري است كه خود شركت اعلان مي‌‌كند. پس هميشه نبايد در خريد پرینتر، فقط به مشخصاتي كه بر روي پرینتر نوشته شده است اتكا كرد و بايد از كساني كه به‌طور عملي از آن وسيله استفاده كرده‌اند، سؤال شود. چون بهترين بررسي، استفاده از وسيله است.

3- print quality (كيفيت پرینت)

يكي ديگر از ويژگي‌هايي كه در همان خريد پرینتر بايد به آن دقت نمود، كيفيت پرینت است. كيفيت پرینت بسته به نوع كارايي و مصارف كاربران، متفاوت است. اگر شما به پرینت متن‌هاي نوشتاري با كيفيت بالا نياز داريد. تقريباً تمام پرینترهاي رنگي و سياه و سفيد ليزري در بازار متن‌هاي نوشتاري را به خوبي پرینت مي‌كنند. (پرینترهاي ليزري رنگي هم در كشيدن نمودار‌ها و تصاوير دو بعدي گرافيكي بسيار عالي هستند و آن‌ها را به خوبي پرینت مي‌كنند.) در پرینت تصاوير گرافيكي و عكاسي، پرینتر جوهرافشان انتخاب مناسبي براي كاربران عمومي تا غيرحرفه‌اي است. در صورتي كه شما تصوير خود را بر روي يك كاغذ گلاسه به پرینت برسانيد، در اين حالت هم تصوير شما دقيق‌تر و زيباتر به پرینت مي‌رسد و هم مقدار جوهر كمتري را مصرف خواهيدكرد و با حداقل خرج، مي‌توانيد كيفيت مناسبي را به دست آوريد. اما اگر كاربر حرفه‌اي گرافيكي‌اي هستيد، به‌طور قطع به يك پرینتر ليزري نياز خواهيد داشت تا بهترين كيفيت ممكن را به شما ارائه دهد.

4- Cost per page (هزينه هر صفحه)

چهارمين نكته كه بايد در خريد پرینتر به آن توجه نمود، مقدار هزينه‌اي است كه در هر صفحه پرینت به وسيله پرینتر براي شما ايجاد مي‌شود چرا كه اين قيمت با مقدار مصرف جوهر توسط پرینتر رابطه مستقيم دارد. در پرینترهاي جوهرافشان، قيمت كلي جوهر تأثير زيادي بر روي قيمت كلي پرینتر دارد. به‌طور عمومي، شارژ كارتريج‌هاي سه رنگ اصلي در حدود 21 تا 30 دلار و شارژ كارتريج مشكي در حدود 12 تا 30 دلار هزينه در بر دارد. در ايران بعضي از اين كارتريج‌ها، به صورت دستي پر مي‌شود. بازدهي اين كارتريج‌ها در حدود 300 تا 800 صفحه است كه طبق محاسبات انجام شده پرینت هر صفحه متن سياه و سفيد در حدود 1 تا 7 سنت و هر صفحه رنگي در حدود 6 تا 18 سنت هزينه در بردارد.

براي اين منظور تعدادي از كارخانه‌هاي سازنده، پيشنهادي در مورد افزايش حجم كارتريج دارند كه به وسيله آن حجم بيشتري جوهر در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد و با آن‌كه قيمت كل كارتريج افزايش مي‌يابد، در كل نسبت به كارتريج اوليه در هر صفحه پرینت كاهش مي‌يابد. يكي ديگر از روش‌هاي كاهش قيمت پرینت در هر صفحه كه توسط شركت‌هاي canon ، Epson و HP انجام گرفته است، استفاده از كارتريج‌هاي مجزاي قرمز، آبي و زرد در پرینتر است كه در صورت اتمام يكي از رنگ‌ها، به راحتي مي‌توانيد هر كدام از آن‌ها را تعويض يا شارژ نماييد كه اين عامل باعث كاهش هزينه تعويض تمام كارتريج‌ها مي‌شود.

تعداد صفحاتي كه توسط يك كارتريج يا تانر به وسيله پرینتر به پرینت مي‌رسد، به عواملي مانند جنس كاغذ كه تأثير زيادي در جذب بيشتر جوهر دارد، حجم صفحاتي كه توسط پرینتر به پرینت مي‌رسد، مقدار رنگ يا جوهري كه در صفحه به كار مي‌رود (مثلاً در يك صفحه تمام مشكي حجم بسيار بالايي جوهر مشكي مصرف مي‌شود كه اين عامل باعث خالي شدن جوهر مشكي با سرعت بيشتر مي‌شود بستگي دارد.)

5- امكانات جانبي پرینتر

پنجمين نكته‌اي كه بايد در خريد پرینتر به آن توجه كرد، امكانات جانبي پرینتر است كه باعث تسهيل استفاده از آن در كارهاي مختلف مي‌شود. تقريباً تمام پرینترهاي جوهر افشان، داراي ويژگي يكساني مي‌باشند. مانند يك سيني كاغذ كه مي‌تواند در حدود 100 تا 150 صفحه كاغذ را در خود نگهداري مي‌كند، برخورداري از يك حافظه براي ذخيره اطلاعات و امكاناتي از اين قبيل كه به‌طور كلي در تمام پرینترها وجود دارد. اما بعضي از سازندگان پرینتر، در پرینترهاي خود امكانات جانبي ديگري قرارمي‌دهند تا باعث افزايش كارايي و سهولت استفاده از پرینتر شوند. مانند افزايش حجم جاگذاري كاغذ كه بتوان تعداد بيشتري كاغذ را در آن جا داد كه اين عامل در محيط‌هاي اداري نقش بسيار مهمي دارد و يا قراردادن يك رابط بي‌سيم شبكه‌‌802.11b براي ارتباط با كامپيوترها ديگر. همچنين افزايش ميزان حافظه پرینتر كه باعث افزايش سرعت پرینت در تصاوير گرافيكي مي‌شود و سرعت انتقال اطلاعات به پرینتر را نيز افزايش مي‌دهد. پرینترهاي ليزري نيز داراي امكانات و ويژگي‌هاي جالبي براي استفاده در محيط‌هاي حرفه‌اي هستند. مانند توانايي نگاهداري 200 تا 1500 صفحه در سيني نگاهدارنده خود كه باعث افزايش سرعت پرینت و جلوگيري از تأمين كاغذ در زمان‌هاي كوتاه مي‌شود.

بيشتر پرينت‌هاي ليزري، دست كم داراي 8 مگابايت حافظه براي ذخيره اطلاعات مي‌باشند كه شما مي‌توانيد براي افزايش كارايي اين مقدار حافظه را تا حدود 4 تا 5 برابر افزايش دهيد. البته بهتر است براي كارهاي اداري پرینتر خود را حداقل به 32 مگابايت حافظه مجهز كنيد تا سرعت انتقال اطلاعات شما به پرینتر افزايش يابد. تعدادي از پرینترهاي ليزري به همراه خود درايو هاردديسك دارند كه به شما امكان مي‌دهند كه بتوانيد فايل‌ها و عكس‌هاي شخصي موردنظر خود را در آن ذخيره كنيد و براي آن ‌ Password قرار دهيد كه هر شخصي امكان دسترسي به آن را نداشته باشد.

تعدادي از پرینترهاي جوهرافشان كه قابليت پرینت عكس با دقت بالا را دارند، داراي امكانات جانبي جالبي مانند يك پورت‌ USB جداگانه براي اتصال سيستم به دوربين‌هاي ديجيتال، همچنين شكاف‌هاي حافظه براي اتصال به انواع مختلف حافظه و پرینت تصوير آن را دارند. در اين پرینتر براي سهولت كار يك مانيتور‌ LCD كوچك بر روي پرینتر قرار داده شده است كه قبل از پرینت عكس، مي‌توانيد عكس موردنظر خود را در اين LCD مشاهده كنيد و بعد آن را براي پرینت بفرستيد كه اين عامل باعث افزايش كارايي شما و همچنين امكان پرینت عكس بدون كامپيوتر را مي‌دهد. در ادامه بايد گفت كه امروزه تعدادي از شركت‌هاي سازنده، امكان پرینت سيستم بر روي‌‌CD و‌ DVD را در پرینترهاي خود گنجانده كه به كاربر امكان مي‌دهد كه بتواند در كاربردهاي عمومي از اين پرینتر براي پرینت بر روي‌ CD استفاده كند.

نكاتي كلي در مورد خريد پرینترهاي جوهر افشان

به‌طور كلي پرینترهاي جوهرافشان نبايد گران‌قيمت باشند. زيرا تعويض كارتريج‌هاي پرینتر باعث افزايش قيمت پرینتر مي‌شود. در هنگام خريد، به قيمت كارتريج‌هاي پرینتر توجه كنيد. توجه به قيمت كلي كه در هر صفحه پرینت توسط پرینتر براي شما به دست مي‌آيد از برآورد قيمت كلي‌ كارتريج نسبت به تعداد صفحاتي كه توسط كارتريج به پرینت مي‌رسد، به دست مي‌آيد. با اين كار به راحتي مي‌توانيد به مقدار هزينه تقريبي‌اي كه در مدت يك سال براي شار يا تعويض كارتريج بپردازيد، دست پيدا كنيد.

كارخانه‌هاي سازنده بر روي جعبه‌هاي پرینتر خود سرعت بالايي از پرینت صفحات را به شما معرفي مي‌كنند. اما در تست‌ها ديده شده است كه موتور يك پرینتر جوهر افشان توانايي پرینت 2 تا 4 صفحه در حالت پرینت متن تمام صفحه و 2 تا 3 صفحه در حالت پرینت عكس يا تصوير را دارد.

تعدادي از پرینترهاي جوهرافشان مي‌توانند عكس‌هايي در حد و اندازه يك پرینتر حرفه‌اي عكاسي به پرینت برسانند. پس اگر شما پرینتر خود را براي پرینت عكس و يا تصاوير گرافيكي به كار مي‌بريد، به دنبال مدلي از پرینترهاي جوهر افشان بگرديد كه ويژگي‌هاي اين نوع پرینت را به خوبي دارا باشند. اگر از افرادي هستيد كه تمام كارهاي شما مربوط به پرینت عكس و كارت گرافيكي مي‌باشند، به دنبال پرینترهاي پرینت عكس كه داراي امكانات ويژه‌اي مانند، اسلات حافظه، پنل مانيتور‌ LCD كه به شما امكان ديدن عكس و پرینت بدون‌ PC را مي‌دهد، بگرديد.

پرینترهاي جوهرافشان يك انتخاب مناسب براي اكثر افرادي است كه مي‌خواهند از پرینتر در مصارف خانگي و تحقيقاتي كوچك استفاده كنند. ولي انتخاب پرینتر جوهرافشان براي كساني كه مي‌خواهند تنها كيفيت بالايي در پرینت داشته باشند، مناسب نيست. سازندگان پرینتر از يك سياست شبيه به فروش تيغ صورت تراشي در فروش پرینترهاي خود استفاده كرده‌اند. در اين روش مي‌توانيد با قيمت نه چندان زياد، يك تيغ مناسب را خريداري كنيد. اما بعد از مدتي استفاده، بايد مقدار زيادي پول براي تعويض تيغ‌هاي كند شده بپردازيد كه در مقايسه با قيمت كلي خود تيغ كمي بالا است.

داستان خريد كارتريج براي پرینترهاي جوهر افشان نيز همين‌طور است. زيرا شما پرینتر را با قيمت تقريباً پايين خريداري مي‌كنيد. ولي وقتي مي‌خواهيد كارتريج پرینتر خود را عوض كنيد، قيمتي در حدود يك‌سوم قيمت كل پرینتر را بايد بپردازيد كه كمي گران به نظر مي‌رسد و براي كاربران عمومي به صرفه نمي‌باشد.

نكاتي كلي در خريد پرینترهاي ليزري سياه سفيد (تك رنگ)

اگر شما تعداد زيادي صفحات متني را پرینت مي‌كنيد، نياز به خريد يك پرینتر تك رنگ ارزان قيمت براي كار خود داريد. اين پرینتر مي‌توانند تصاوير و متن‌هاي سياه و سفيد را با بهترين كيفيت ممكن به پرینت برساند.

تعدادي از پرینترهاي ليزري تك رنگ، قيمتي كمتر از 200 دلار دارند و انتخاب مناسبي براي مصارف خانگي به شمار مي‌روند.

تعدادي از پرینترهاي ليزري تك رنگ، به همراه پورت اترنت (شبكه) ارائه مي‌شود كه امكان اتصال به شبكه را به اين پرینترها مي‌دهد و اين ويژگي امكان استفاده از يك پرینتر در محيط اداري را فراهم مي‌كند. ولي اگر مي‌خواهيد از يك كامپيوتر براي اتصال به اين نوع پرینترها استفاده كنيد، بهتر است هزينه اضافي براي يك كارت شبكه پرداخت نكنيد.

كاربران عمومي مي‌توانند در صورتي كه تعداد زيادي صفحات متني را به پرینت مي‌رسانند، به جاي خريد يك پرینتر جوهرافشان، يك پرینتر ليزري تك رنگ در قيمت زير 200 دلار خريداري نمايند تا مصارف آن‌ها را برطرف كند.

در مقايسه يك پرینتر ليزري با يك پرینتر جوهرافشان هم قيمت، پرینتر ليزري تك رنگ از لحاظ سرعت پرینت، كيفيت پرینت و قيمتي كه در هر صفحه براي پرینت (پرینت متن) براي شما به دست مي‌آيد، در سطح مناسب‌تري نسبت به پرینتر جوهرافشان قرار دارد.

اگر به پرینت تصاوير رنگي نياز داريد، خريد يك پرینتر جوهرافشان براي شما ضروري است. ولي اگر به پرینت تصاوير رنگي نياز نداريد و يا هر از گاهي اقدام به پرینت عكس رنگي مي‌كنيد، خريد يك پرینتر رنگي كاري اشتباه است. زيرا شما مجبور به استفاده از رنگ‌هاي پرینتر در طولاني مدت هستيد. چون در غيراين صورت، پرینتر به مرور زمان دچار مشكلاتي در پرینت رنگ‌ها مي‌شود و منافذ هد به علت خشك شدن ذرات جوهر، باعث جلوگيري از خروج رنگ‌ها مي‌گرد

نكاتي كلي در مورد خريد پرینترهاي رنگي ليزري

اين پرینترها براي محيط‌هاي اداري كه نياز به پرینت تصاوير رنگي به تعداد زياد دارند، عكاسان و كساني كه به‌طور حرفه‌اي كار طراحي انجام مي‌دهند، كاربرد زيادي دارند. تقريباً براي تمام كاربران خانگي، خريد يك پرینتر ليزر رنگي كار مشكلي است. زيرا اين پرینترها داراي قيمت بالا و كارتريج‌هاي گراني مي‌باشند. ولي اگر به اين پرینتر نياز مبرمي داريد، خريد آن كار نادرستي نيست. زيرا در كل قيمت پرینت هر صفحه عكس يا تصوير توسط پرینتر ليزري در مقايسه با پرینتر جوهرافشان ارزان‌تر مي‌باشد. همچنين كيفيت اين پرینتر در مقايسه با پرینتر جوهرافشان، در سطح بالاتري قرار دارد.

تونرهاي پرینترهاي ليزري براي محيط بسيار پرخطر هستند. به همين خاطر مطمئن شويد كه آن‌ها را در جايي مناسب قرار داده‌ايد و پس از مصرف نيز آن‌ها را به درستي دفع كرده‌ايد. اگر شما يك كارگرافيكي پيچيده نداريد، مي‌توانيد يك پرینتر جوهرافشان را براي كار خود انتخاب كنيد و با قيمتي در حدود يك‌دهم يك پرینتر ليزري كيفيت مناسبي را به دست آوريد ولي در صورتي كه يك كاربر حرفه‌اي گرافيكي هستيد و به پرینت تصاوير پيچيده و با دقت گرافيكي نياز داريد، حتماً به يك پرینتر ليزري مناسب نياز خواهيد داشت.

اگر سرعت پرینت، يكي از فاكتورهاي اصلي براي شما در خريد پرینتر ليزري است، بايد با دقت مدل‌هاي مختلف پرینترها را مورد بررسي قرار دهيد و برحسب قيمت و سرعت، بهترين پرینتر را انتخاب نماييد.

در ادامه سعي نموديم تعدادي از پرینترهاي موجود در بازار را معرفي نماييم تا شما را در خريد هر چه بهتر پرینتر موردنظرتان راهنمايي كنيم. ولي اين نكته را به ياد داشته باشيد كه معرفي نكردن يك پرینتر در اين مقاله، به معناي عدم كارايي يا نامناسب‌بودن آن نيست و ما به علت كمبود فضا به‌طور انتخابي از هر نوع پرینتر مدل‌هايي را براي شما خوانندگان انتخاب نموده‌ايم تا شما را هر چه بهتر با ويژگي‌هاي پرینترها آشنا كنيم. در كل هدف مقايسه كارايي ميان اين محصولات نيست. زيرا بهترين مقايسه، مشاه دهكيفيت و سرعت پرینت پرینتر به طور عيني است كه مهم‌ترين ملاك براي خريدار مي‌باشد.   

    این مقاله احتمالا شامل تحقیق اصلی است. لطفا آن را با تایید ادعاهای ساخته شده و اضافه کردن نقل قولهای خطی بهبود دهید. بیانیه های متشکل از تحقیقات اصلی باید حذف شوند. (فوریه 2015) (یاد بگیرید چگونه و هنگام حذف این پیام الگو)

پرینتر HP LaserJet 5

پرینتر جیبی بازی پسر، پرینتر حرارتی به عنوان یک محیط جانبی برای نینتندو بازی پسر منتشر شده است

این یک نمونه از یک پرینتر ماتریس نقطه ای گسترده ای است که برای کاغذ 14 اینچ (360 میلی متر) طراحی شده است که با کاغذ قانونی 8.5 تا 14 اینچ (220 میلی متر × 360 میلی متر) نشان داده شده است. اغلب پرینترهای حمل و نقل در زمینه کسب و کارها برای چاپ سوابق حسابداری بر روی کاغذ ترافیك 11 تا 14 اینچ (280 میلی متر × 360 میلی متر) استفاده می شوند. آنها نیز "پرینتر 132 ستون" نامیده می شدند.

فایل: Printer.ogvPlay media

یک ویدیو یک پرینتر جوهر افشان را هنگام چاپ یک صفحه نشان می دهد.

 

در محاسبات، یک پرینتر یک دستگاه جانبی است که نماینده گرافیکی یا متن روی کاغذ را به صورت مستقل قابل خواندن انسان می کند. [1] نخستین پرینتر کامپیوتری طراحی شده توسط دستگاه Charles Babbage برای موتور اختلاف در قرن نوزدهم دستگاه مکانیکی بود. با این حال، طراحی پرینتر مکانیکی آن تا سال 2000 ساخته نشد. [2] اولین پرینتر الکترونیکی EP-101 بود که توسط شرکت ژاپنی اپسون اختراع شد و در سال 1968 منتشر شد. [3] [4] اولین پرینترهای تجاری معمولا مکانیسم های ماشین های الکتریکی و ماشین های Teletype را استفاده می کنند. تقاضا برای سرعت بیشتر منجر به توسعه سیستم های جدید برای استفاده از کامپیوتر شد. در دهه 1980 سیستم چرخ دیزی مشابه ماشینهای تایپوگرافی، پرینترهای خط تولید شده بود که تولید مشابهی داشت اما سرعت بسیار بیشتری داشت و سیستم های ماتریس نقطه ای که می توانست متن و گرافیک را با هم ترکیب کند اما خروجی نسبتا کم کیفیت را تولید کند. پلاتر برای کسانی که نیاز به هنر با کیفیت بالا مانند طرح های استفاده شده است.

 

معرفی پرینتر لیزری کم هزینه در سال 1984 با اولین HP LaserJet و اضافه کردن PostScript در سال آینده در Apple LaserWriter، یک انقلاب در چاپ به نام نشر دسکتاپ ایجاد کرد [5]. پرینتر لیزری با استفاده از PostScript متن و گرافیک مخلوط، مانند پرینترهای ماتریس نقطه، اما در سطوح کیفیت که قبلا فقط از سیستم های چاپی تجاری موجود است. تا سال 1990، اغلب کارهای چاپی ساده مانند فلیرس و بروشور در حال حاضر بر روی رایانه های شخصی ایجاد شده و پس از آن چاپ لیزری؛ سیستم های چاپ افقی گران قیمت به عنوان ضایعات ریخته می شود. HP Deskjet در سال 1988 مزایای مشابه پرینتر لیزری را از لحاظ انعطاف پذیری ارائه داد، اما کیفیت تولید پایین تر (بسته به نوع کاغذ) را از مکانیزم های بسیار ارزان تر تولید کرد. سیستم های جوهر افشان به سرعت ماتریس نقطه نقطه و پرینتر چرخ دیزی را از بازار به سرعت جایگزین می کند. پرینترهای با کیفیت بالا از سال 2000 با قیمت 100 دلار فروخته شده و تبدیل به رایج شده اند.

 

به روز رسانی سریع ایمیل اینترنتی از دهه 1990 و به سال های 2000 تا کنون نیاز به چاپ را به عنوان وسیله ای برای انتقال اسناد جایگزین کرده است و طیف وسیعی از سیستم های ذخیره سازی قابل اطمینان به این معنی است که "پشتیبان فیزیکی" امروزه سود کمتری دارد. حتی تمایل به خروجی چاپی برای "خواندن آفلاین" در حالی که در حمل و نقل عمومی یا هواپیما، توسط خوانندگان کتاب الکترونیکی و رایانه های قرص جایگزین شده است. امروز، پرینترهای سنتی برای اهداف خاص مانند چاپ عکس یا آثار هنری بیشتر استفاده می شوند و دیگر نیازی به محیط زیست ندارند.

 

در سال 2010، چاپ سه بعدی به شدت علاقهمند شد و اجازه ساخت اشیاء فیزیکی با همان نوع تلاش را به عنوان پرینتر لیزری اولیه مورد نیاز برای تولید بروشور فراهم کرد. این دستگاه ها در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارند و هنوز شایع نشده اند.

فهرست

 

    1 انواع پرینترها

    2 فناوری

        2.1 تکنولوژی مدرن چاپ

            2.1.1 پرینترهای مبتنی بر تونر

            2.1.2 پرینترهای جوهر افشان مایع

            2.1.3 پرینتر جوهر جامد

            2.1.4 پرینترهای رنگ تصعید

            2.1.5 پرینترهای حرارتی

        2.2 تکنولوژی های چاپی منسوخ و خاص

            2.2.1 پرینترهای ضربه

                2.2.1.1 پرینترهای مجهز به ماشین های پرینتر

                2.2.1.2 پرینترهای مشتق شده از Teletypewriter

                2.2.1.3 پرینترهای چرخ دیزی

                2.2.1.4 پرینترهای ماتریس نقطه

                2.2.1.5 خط پرینتر

            2.2.2 پرینترهای الکترواستاتیک جوهر مایع

            2.2.3 پلاتر

        2.3 سایر پرینترها

    3 ویژگی

        3.1 زبان کنترل پرینتر

        3.2 چاپ سرعت

        3.3 حالت چاپ

        3.4 پرینترهای تک رنگ، رنگی و عکس

        عملکرد 3.5 صفحه

        3.6 هزینه در هر صفحه

        مدل کسب و کار 3.7

        3.8 استنوگرافی پرینتر

        3.9 پرینترهای بی سیم

    4 همچنین ببینید

    5 منابع

    6 پیوندهای خارجی

 

انواع پرینترها

 

پرینترهای شخصی در درجه اول برای پشتیبانی از کاربران فرد طراحی شده و ممکن است فقط به یک کامپیوتر متصل شوند. این پرینترها برای کارهای چاپی کم حجم و کوتاه مدت طراحی شده اند و نیاز به حداقل زمان نصب برای تولید یک نسخه کپی از یک سند مشخص دارند. با این حال، آنها به طور کلی دستگاه های آهسته اعم از 6 تا 25 صفحه در دقیقه (ppm)، و هزینه هر صفحه نسبتا بالا است. با این حال، این راحتی بر اساس تقاضا است. بعضی از پرینترها می توانند اسناد ذخیره شده در کارت های حافظه یا دوربین های دیجیتال و اسکنر را چاپ کنند. پرینتر های شبکه شده یا اشتراکی "برای چاپ با حجم بالا و با سرعت بالا طراحی شده اند".

 آنها معمولا توسط بسیاری از کاربران در شبکه مشترک می شوند و می توانند با سرعت 45 تا 100 ppm چاپ کنند. [6] Xerox 9700 می تواند به 120 پی پی پی برسد. پرینتر مجازی یک تکه از نرم افزار های کامپیوتری است که رابط کاربر و API آن مشابه راننده پرینتر است اما با یک پرینتر فیزیکی متصل نیست. یک پرینتر مجازی می تواند برای ایجاد یک فایل است که یک تصویر از داده هایی است که می تواند چاپ شود، برای اهداف بایگانی یا به عنوان ورودی به یک برنامه دیگر، به عنوان مثال برای ایجاد یک PDF یا برای انتقال به یک سیستم یا کاربر دیگر. پرینتر 3D یک وسیله برای ساخت یک شیء سه بعدی از یک مدل 3D یا سایر منابع الکترونیکی الکترونیکی از طریق فرآیندهای افزودنی است که در آن لایه های پیوندی مواد (از جمله پلاستیک، فلزات، مواد غذایی، سیمان، چوب و سایر مواد) تحت کنترل کامپیوتر .

 این پرینتر به روش مشابه با پرینتر جوهر افشان نامیده می شود که یک سند دو بعدی را با فرآیند مشابهی از یک لایه جوهر بر روی کاغذ تولید می کند. تکنولوژی انتخاب تکنولوژی چاپ تاثیر زیادی بر هزینه پرینتر و هزینه عملیات ، سرعت، کیفیت و پایداری اسناد و سر و صدا. برخی از تکنولوژی های پرینتر با انواع خاصی از رسانه های فیزیکی مانند کاغذ کربن و شفافیت کار نمی کنند. جنبه دوم تکنولوژی پرینتر که اغلب فراموش شده است، مقاومت در برابر تغییرات است: جوهر مایع مانند از یک سر پرینتر یا نوار پارچه ای جذب می شود با الیاف کاغذی، بنابراین اسناد چاپ شده با جوهر مایع دشوارتر از اسناد چاپ شده با استفاده از تونر یا جوهر جامد است که تحت سطح کاغذ نفوذ نمی کنند. جوهر را می توان با جوهر مایع یا کاغذ چک مخصوص با تسمه های تونر چاپ کرد این تغییرات ممکن است شناسایی شود.

 [7] بخش پایین تر از دستگاه قابل خواندن چک باید با استفاده از تونر یا جوهر MICR چاپ شود. بانک ها و سایر ادارات پاکسازی تجهیزات اتوماسیون را تولید می کنند که به شار مغناطیسی از این کاراکترهای ویژه چاپ شده برای کارکرد درست استفاده می شود. تکنولوژی چاپ روزمره فن آوری های چاپ زیر به طور معمول در پرینترهای مدرن یافت می شوند: پرینترهای مبتنی بر تونر. مقالات اصلی: پرینتر لیزری لیزری پرینتر به سرعت محصولات با کیفیت بالا تولید می کند. متن و گرافیک همانند فتوکپی دیجیتال و پرینتر چند منظوره (MFPs)، پرینترهای لیزری یک فرایند چاپ xerographic را استخدام می کنند اما از دستگاه های فتوکپی آنالوگ استفاده می کنند، زیرا این تصویر توسط اسکن مستقیم پرتو لیزر در فتوگرامتر پرینتر تولید می شود.

 دیگر پرینتر مبتنی بر تونر LED پرینتر که از یک مجموعه ای از LED ها به جای لیزر برای ایجاد چسبندگی تونر به درام چاپ استفاده می کند. پرینترهای جوهر افشان مایع جوهر کارتریج جوهر از پرینتر جوهر افشان HP HP 845C پرینتر جوهر افشان جوهر افشان با استفاده از قطره های مختلف اندازه جوهر مایع تقریبا به هر اندازه صفحه کار می کنند. آنها رایجترین نوع پرینترهای رایانهای هستند که توسط مصرفکنندگان استفاده میشوند

 پرینترهای جوهر جامد: مقالههای مهم: پرینترهای جوهر جامد جوهر، که همچنین به عنوان پرینترهای فاز تغییر نام شناخته می شوند، یک نوع پرینتر حرارتی هستند. آنها از جوهر جامد از جوهر رنگی CMYK استفاده می کنند که مشابه آنها در موم شمع است که ذوب می شوند و به یک پرینتر کریستال پیزو تزریق می شوند. پرینتر اسپری جوهر را بر روی یک درام با دوام با روغن اسپری می کند. سپس کاغذ بر روی درام چاپ می گذرد و در آن زمان تصویر بلافاصله انتقال می یابد یا به صفحه منتقل می شود

 پرینتر جوهر جامد معمولا به عنوان پرینتر اداری رنگ استفاده می شود و در چاپ روی شفافیت و سایر رسانه های غیر متخلخل بسیار عالی است. پرینتر جوهر جامد می تواند نتایج عالی تولید کند. هزینه های خرید و عملیات مشابه پرینترهای لیزری هستند. معایب تکنولوژی شامل مصرف انرژی بالا و مدت زمان گرم شدن از حالت سرد است. همچنین برخی از کاربران شکایت می کنند که چاپ های نتیجه گیری برای نوشتن دشوار است، زیرا واکس تمایل دارد که از جوهر ها دفع کند و از طریق دستگاه های ارسال خودکار سند تغذیه شوند، اما در مدل های بعدی این صفات به طور قابل توجهی کاهش یافته است. علاوه بر این، این نوع پرینتر تنها از یک تولید کننده، Xerox، به عنوان بخشی از خط پرینتر اداری Xerox Phaser خود استفاده می شود

 قبلا پرینترهای جوهر جامد توسط Tektronix تولید شده بودند، اما Tek در سال 2001، نسخه چاپی این شرکت را به Xerox فروخت. پرینترهای رنگ آمیزی پرینتر اصلی: پرینتر رنگ تصعید، پرینتر رنگ آمیزی رنگی، پرینتر رنگ آمیزی رنگ (یا پرینتر رنگی) یک فرایند چاپی را استفاده می کند که از گرما برای انتقال رنگ به یک رسانه مانند کارت پلاستیکی، کاغذ یا بوم استفاده می کند. فرایند معمولا یک بار رنگ یک بار با استفاده از یک روبان که دارای پانل های رنگی است، قرار می گیرد. پرینترهای رنگی در درجه اول برای کاربردهای رنگی با کیفیت، از جمله عکاسی رنگی طراحی شده اند

 و کمتر برای تو مناسب است xt پرینترهای پرینترهای اختصاصی مصرف کننده پرینتر پرینتر پرینتر یک جدول توییتر هستند. پرینترهای حرارتی با انتخاب گرمای مناطق کاغذ با حساس به حرارت، به طور انتخابی، کار می کنند. پرینترهای حرارتی تک رنگ در دستگاه های پول نقد، دستگاه های خودپرداز، بنزین و برخی از دستگاه های فکس ارزان قیمت استفاده می شود. رنگ ها را می توان با مقالات ویژه و درجه حرارت مختلف و درجه حرارت برای رنگ های مختلف به دست آورد. این ورق های رنگی در خروجی سیاه و سفید لازم نیست. یکی از نمونه هایی که Zink (Portmanteau از "صفر جوهر") است. [8] تکنولوژی چاپ منسوخ شده و ویژه epson MX-80، یک مدل محبوب پرینتر dot matrix که در سالهای زیادی استفاده می شود، تکنولوژی های زیر منسوخ شده یا محدود به هرچند اکثر برنامه های کاربردی خاص، در یک زمان، در استفاده گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. پرینترهای لمسی پرینترهای لمسی به تاثیرات اجباری برای انتقال جوهر به رسانه ها متکی هستند

 پرینتر اثر با استفاده از یک سر چاپی که یا به سطح نوار جوهر ضربه می زند، با فشار دادن نوار جوهر بر علیه کاغذ (شبیه به عمل یک ماشین تایپ)، و یا، کمتر به طور معمول، بازگشت به مقاله، با فشار دادن کاغذ در برابر روبان جوهر (به عنوان مثال، آی بی ام 1403). پرینتر ماتریس نقطه به جای استفاده از کاراکترهای کاملا شکل گرفته، فرمهای فرمتی که نشان دهنده هر یک از کاراکترهایی است که پرینتر قادر به چاپ آن است، تکیه می کند. علاوه بر این، اکثر این پرینترها به صورت یکنواخت یا گاهی دو رنگ چاپ شده در یک بار در یک متن واحد محدود می شوند، هرچند نوشتن و برجسته سازی متن ممکن است با «غلبه بر فشار» انجام شود، یعنی چاپ دو یا چند برداشت یا در جایگاه کاراکتر یا کمی جابجا شده است. انواع پرینترهای تاثیری شامل پرینترهای مشتمل بر ماشین های چاپی، پرینترهای مشتق شده از Teletypewriter، پرینترهای Daisywheel، پرینترهای ماتریس نقطه و پرینترهای خطی هستند. پرینترهای ماتریس نقطه به طور مشترک در کسب و کارهایی که فرم های چند بخش تولید می شوند، باقی می مانند

 یک مرور کلی از چاپ تاثیر [9] شامل توضیحات مفصلی از بسیاری از فن آوری های مورد استفاده است. عنصر چاپی پرینتر از نوع IBM Printer از نوع IBM Selectric نوع: پرینتر مینر Friden Flexowriter و دستگاه پرینتر IBM Selectric چندین پرینتر کامپیوتری مختلف، ماشین های سبک الکتریکی. Friden Flexowriter و پرینترهای مبتنی بر IBM Selectric نمونه هایی رایج بودند. Flexowriter با مکانیسم Typebar معمولی چاپ شده است، در حالی که Selectric با استفاده از دستگاه "توپ گلف" شناخته شده IBM شناخته شده است. در هر صورت، فرم نامه سپس یک نوار که بر روی کاغذ فشار داده شد، یک شخصیت را در یک زمان فشار داد. حداکثر سرعت پرینتر Selectric (سریعتر از دو) 15.5 کاراکتر در ثانیه بود. پرینترهای مشتق شده از چند نویسنده: مقاله اصلی: Teleprinter پرینتر معمولی می تواند به راحتی به کامپیوتر متصل شود و به جز آن دسته از رایانه های تولید شده توسط IBM، بسیار محبوب شود

 بعضی از مدل ها با استفاده از یک مکانیزم "جعبه ای" که در محورهای X و Y قرار داشتند، توسط یک مکانیزم قرار گرفتند و فرم نامه انتخاب شده توسط یک چکش زده شد. دیگران از یک سیلندر نوعی به روش مشابهی استفاده می کردند همانطور که ماشین های تایپیک Selectric از توپ نوع خود استفاده می کردند. در هر صورت، فرم نامه سپس یک روبان برای چاپ letterform زد. اکثر تلگرام پرینترها در 10 کاراکتر در ثانیه عمل می کنند، اگرچه تعداد کمی از آنها 15 عدد CPS را دریافت کرده اند. پرینتر چرخ "Daisy wheel" پرینتر عنصر مقاله: مقاله چاپی Daisy wheelDaisy wheel printers همانند یک ماشین تحریر عمل می کنند. یک چکش به یک چرخ با گلبرگ، "چرخ دیزی"، هر گلبره حاوی شکل نامه در نوک آن حمله می کند. فرم نامه به یک نوار از جوهر ضربه می زند، جوهر را بر روی صفحه قرار می دهد و بنابراین یک شخصیت را چاپ می کند. با چرخش چرخ دیزی، کاراکترهای مختلف برای چاپ انتخاب می شوند. این پرینترها نیز به عنوان پرینتر با کیفیت چاپ به عنوان پرینتر با کیفیت چاپ شده اند، زیرا می توانند متن هایی را که به عنوان ماشین های تایپ قرمز روشن و واضح هستند تولید کنند

 پرینترهای سریعترین پرینت نامه با 30 کاراکتر در ثانیه چاپ می شوند. پرینترهای ماتریس ماتریس مقیاس اصلی: خروجی پرینتر ماتریس نقطه ای از پرینتر ماتریس نقطه 9 پین (یک کاراکتر برای نمایش جزئیات) یک پرینتر ماتریس نقطه برای پرینترهای تاثیرگذار استفاده می شود یک ماتریس از پین های کوچک برای انتقال جوهر به صفحه. [10] مزیت ماتریس نقطه بر روی دیگر پرینترهای تاثیر این است که آنها می توانند تصاویر گرافیکی علاوه بر متن ایجاد کنند؛ پرینترهای ماتریس می توانند به طور گسترده ای به دو طبقه اصلی تقسیم شوند: پرینترهای سیمی Ballistic. پرینترهای انرژی ذخیره شده. پرینترهای ماتریس روزمره می توانند بر مبنای کاراکتر یا مبتنی بر خط ( یعنی یک مجموعه افقی از پیکسل ها در سراسر صفحه) با اشاره به پیکربندی سر چاپ. در دهه 1970 و 80، پرینترهای ماتریس نقطه یکی از انواع رایج ترین پرینترها بود که برای استفاده عمومی از جمله برای خانه استفاده می شد و استفاده از دفتر کوچک

 چنین پرینترها به طور معمول 9 یا 24 پین را در چاپ او داشتند آگهی (پرینترهای اولیه 7 پین هم وجود داشت که نسل ها را چاپ نمی کرد). دوره ای در دوران کامپیوتر اولیه اوج بود که طیف وسیعی از پرینترها تحت نام تجاری بسیاری از جمله Commodore VIC-1525 با استفاده از سیستم Seikosha Uni-Hammer تولید می شد. این یک solenoid با یک مهاجم متخلخل است که 7 بار برای هر ستون از 7 پیکسل عمودی فعال می شود، در حالی که سر با سرعت ثابت حرکت می کند. زاویه مهاجم نقطه را به طور عمودی تراز می کند، هرچند که فاصله بین یک نقطه در آن زمان فاصله زیادی دارد. موقعیت نقطه ای عمودی با یک صفحه ی طولی رفلکس شده در پشت کاغذ کنترل شد که به سرعت در حال چرخش با یک رد عمودی به فاصله هفت نقطه در زمان چاپ یک ستون پیکسل بود

 [11] [12] پرینترهای 24 پین قادر به چاپ با کیفیت بالا بودند و شروع به ارائه انواع سبک های جدید و بعضی از فروشندگان به عنوان کیفیت نامه های نزدیک به بازار عرضه کردند. هنگامی که قیمت پرینترهای جوهر افشان به نقطه ای رسیده بود که با پرینترهای ماتریس نقطه رقابتی رقابت می کرد، پرینترهای ماتریس نقطه شروع به از دست دادن استفاده عمومی نکردند. بعضی از پرینترهای ماتریس نقطه مانند NEC P6300 می توان به چاپ رنگی . این امر از طریق استفاده از یک نوار چهار رنگی که بر روی یک مکانیسم نصب شده (ارائه شده در کیت ارتقاء که مکانیسم استاندارد نوار سیاه پس از نصب را جایگزین می کند) به دست می آید که روبان ها را به صورت مورد نیاز افزایش می دهد و کاهش می دهد. گرافیک رنگ به طور کلی در چهار پاس در رزولوشن استاندارد چاپ می شود، بنابراین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به عنوان یک نتیجه، گرافیک رنگی می تواند تا چهار برابر زمان بیشتری برای چاپ از گرافیک های تک رنگ تک رنگ یا تا 8-16 برابر حالت های با وضوح بالا بگیرد

 پرینترهای ماتریس هنوز در برنامه های کم هزینه و کم کیفیت استفاده می شوند مانند ثبت پول نقد و یا در درخواست، برنامه های حجم بالا مانند چاپ فاکتور. چاپ اثر، بر خلاف چاپ لیزری، اجازه می دهد تا فشار سر چاپ را به یک دسته از دو یا چند فرم برای چاپ اسناد چند بخش مانند صورتحساب فروش و رسید کارت اعتباری با استفاده از لوازم التحریر مستمر با کاغذ کپی بدون کپی استفاده شود. پرینترهای ماتریس نقطه حتی بعد از پایان قرن بیستم حتی بعنوان پرینترهای دریافتی جایگزین شدند. پرینترهای خطی. مقاله اصلی: خط پرینترهای خط چاپی یک خط کامل متن را در یک زمان چاپ می کنند

 چهار طرح اصلی وجود دارد. چاپ درام از پرینتر درام پرینتر درام، که در آن یک درام چرخان افقی قرار می دهد کل مجموعه کاراکتر از پرینتر تکرار در هر موقعیت شخصیت قابل چاپ است. پرینتر IBM 1132 نمونه ای از پرینتر درام است. پرینترهای درام نیز در اضافه کردن ماشین آلات و دیگر پرینترهای عددی (POS) موجود می باشند، ابعاد آنها جمع و جور هستند، زیرا تنها یک دهم کاراکتر باید پشتیبانی شوند. [13] پرینتر خطی IBM 1403 پرینترهای زنجیره ای یا قطار، که در آن مجموعه کاراکتر چند بار مرتب شده است در اطراف یک زنجیره پیوندی یا مجموعه ای از شلاق های شخصیت در مسیری که به صورت افقی از خط چاپ عبور می کند. اپل 1403 شاید محبوب ترین و در انواع زنجیره ای و قطار باشد

 پرینتر باند یک نوع بعدی است که کاراکترها بر روی نوار فولادی انعطاف پذیر قرار می گیرند. LP27 از شرکت تجهیزات دیجیتال یک پرینتر باند است. پرینترهای بار، که در آن مجموعه کاراکتر به یک نوار جامد متصل می شود که به صورت افقی در امتداد خط چاپ، مانند IBM 1443 قرار دارد. [14] طراحی چهارم که عمدتا بر روی پرینترهای بسیار اولیه مانند IBM 402 استفاده می شود، ویژگی های نوع میله های مستقل، یکی برای هر موقعیت قابل چاپ است. هر نوار حاوی کاراکتر تنظیم شده برای چاپ است. میله ها به صورت عمودی حرکت می کنند تا شخصیتی را که در مقابل چکش چاپ قرار دارد، قرار دهد. [15] در هر صورت، برای چاپ یک خط، دقیقا چکش های به موقع اعتصاب در برابر پشت کاغذ در لحظه دقیق که شخصیت صحیح چاپ شده در مقابل کاغذ عبور می کند

 مقاله بر روی یک روبان رو به جلو قرار می گیرد که سپس بر روی فرم شخصیت فشار می آورد و تصور شکل شخصیت بر روی کاغذ چاپ می شود. هر سیستم می تواند مسائل زمان بندی کوتاهی داشته باشد که می تواند منجر به ناهماهنگی جزئی از کاراکترهای چاپ شده شود. برای پرینترهای درام و یا تایمر، این به نظر می رسد به عنوان ناپیوستگی عمودی، با شخصیت های چاپ شده کمی بالاتر از و یا در زیر بقیه خط. در پرینترهای زنجیری یا نوار، ناهماهنگی افقی بود، با کاراکترهای چاپ شده که از هم جدا شده یا از هم جدا شده بودند. این دیدگاه انسانی نسبت به انسجام عمودی بسیار کمتر قابل توجه بود، جایی که شخصیتها به نظر میرسید که در خط به بالا و پایین میرفتند، بنابراین آنها به عنوان چاپ با کیفیت بالاتر در نظر گرفته شدند. پرینترهای شانه، همچنین به نام پرینترهای ماتریس خط، نشان دهنده پنجمین طراحی اصلی هستند. این پرینترها ترکیبی از چاپ و خط چاپ ماتریس نقطه هستند

 در این پرینترها، یک شانه از چکش ها یک بار از یک ردیف از پیکسل ها در یک زمان چاپ می شود، مانند هر پیکسل هشتم. با حرکت دادن شانه به عقب و جلو، ردیف کامل پیکسل را می توان چاپ کرد، ادامه در مثال، فقط در هشت سیکل. سپس مقاله پیشرفت می کند و سطر پیکسل بعدی چاپ می شود. بک این نسبت به پرینتر ماتریس متداول نسبت به پرینتر ماتریس متداول بیشتر است، این پرینترها نسبت به پرینترهای ماتریس نقطه بسیار سریع هستند و با پرینترهای خطی شکل گرفته و همچنین قادر به چاپ گرافیک ماتریس نقطه می باشند. پرینترهای پرینتر خطی Printronix P7000 همچنان از سال 2013 تولید می شوند. پرینترهای لینی سریع ترین پرینترهای تاثیر هستند و برای چاپ بزرگ در مراکز رایانه ای بزرگ استفاده می شوند

 یک پرینتر خطی می تواند در 1100 خط در دقیقه یا سریعتر چاپ کند، اغلب صفحات چاپ را سریعتر از بسیاری از پرینترهای فعلی لیزری پر می کند. از سوی دیگر، اجزای مکانیکی پرینترهای خط با تحمل های شدید کار می کنند و نیاز به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه (PM) به منظور تولید چاپ با کیفیت بالا دارند. آنها تقریبا هرگز با رایانه های شخصی مورد استفاده قرار نمی گیرند و اکنون با پرینترهای لیزری با سرعت بالا جایگزین شده اند. میراث پرینترهای خط در بسیاری از سیستم عامل های کامپیوتری زندگی می کنند که از اختصارات "lp"، "lpr" یا "LPT" برای اشاره به پرینترها استفاده می کنند. پرینترهای الکترواستاتیک جوهر مایع در این قسمت برای تأیید نیاز به استناد بیشتری دارند. لطفا با افزودن نقل قول به منابع قابل اعتماد، این مقاله را بهبود بخشید. اطلاعات بدون مرجع ممکن است مشکل ایجاد کرده و پاک شوند. (مه 2012) (یاد بگیرید که چگونه و چه زمانی برای حذف این پیام الگو) پرینترهای الکترواستاتیک جوهر مایع از یک کاغذ پوشش داده شده شیمیایی استفاده می کنند که توسط سر چاپ مطابق تصویر سند شارژ می شود. مقاله در نزدیکی یک استخر از جوهر مایع با شارژ مخالف منتقل می شود

 زمینه های شارژ کاغذ جوهر را جذب می کنند و بنابراین تصویر را تشکیل می دهند. این فرآیند از فرآیند کپی کردن الکترواستاتیک آغاز شد. [17] بازتولید رنگ بسیار دقیق است و از آنجا که گرما وجود ندارد، اعوجاج مقیاس کمتر از ± 0.1٪ است. (تمام پرینترهای لیزری دارای دقت ± 1٪ می باشند.) در سراسر جهان، اکثر دفاتر بررسی این پرینتر را قبل از استفاده از پلاتر های پرینتر جوهر افشان استفاده می کردند. پرینترهای الکترواستاتیک جوهر مایع عمدتا 36 تا 54 اینچ (910 تا 1370 میلیمتر) و همچنین 6 رنگ چاپ در دسترس هستند. این نیز برای چاپ بیلبوردهای بزرگ مورد استفاده قرار گرفت. این اولین بار توسط Versatec معرفی شد، که بعدا توسط Xerox خریداری شد. 3M همچنین برای ساخت این پرینترها استفاده می شود

 [18] PlottersMain article: PlotterA Calcomp 565 drum plotterPen-based plotters یک تکنولوژی چاپ جایگزین بود که در مهندسین و معماریها معمول بود. پلاترهای مبتنی بر قلم در ارتباط با کاغذ تکیه می کنند (اما تاثیری بر روی آنها ندارند) و قلم های مخصوص که به صورت مکانیکی بر روی کاغذ اجرا می شوند برای ایجاد متن و تصاویر. از آنجاییکه قلمها از خطوط پیوسته تولید شده بودند، آنها توانستند نقاط فنی با رزولوشن بالاتر تولید کنند که از فناوری dot-matrix قابل دستیابی بود. [19] بعضی از پلاتر ها از کاغذ رول خورده استفاده می کردند و بنابراین محدودیت های کوچک در اندازه خروجی در یک بعد داشتند. این پلاتر قادر به تولید نقشه های کاملا قابل توجه است. پرینترهای دیگر تعدادی از انواع دیگر پرینترها به دلایل تاریخی مهم هستند یا برای استفاده های خاص از جمله: Minilab دیجیتال (کاغذ عکاسی) پرینترهای الکترولیتیک پرینتر اشرار بارکد پرینتر چندین تکنولوژی، از جمله چاپ حرارتی، پرینترهای جوهر افشان و بارکد چاپ لیزری پرینترهای اسپری لیزری بیلبورد / علامت رنگ پرینترهای لیزری (بسته بندی محصول) پرینترهای صنعتی میکروسپور (کاغذ مخصوص) AttributesPrinter control languagesMost printers other than printer printers خطوط کاراکترهای کنترل یا کاراکترهای منحصر به فرد را برای کنترل عملکرد چاپی مختلف کنترل می کنند. ممکن است این تغییرات از انتقال به پایین به بالا یا از نوار سیاه و سفید بر روی پرینترهای ماشین پرینتر تا سوئیچ کردن فونت ها و تغییر اندازه و رنگ کاراکتر در پرینترهای رد باشد

 کنترل های اولیه پرینتر استاندارد نبودند و تجهیزات هر سازنده دارای مجموعه ای خاص بودند. داده های جریان شخصی IBM (PPDS) یک مجموعه دستورالعمل معمول برای پرینترهای dot matrix شده است. امروزه اکثر پرینترها یک یا چند زبان توصیف صفحه (PDL) را قبول می کنند. پرینترهای لیزری با قدرت پردازش بیشتر، اغلب برای انواع مختلفی از زبان فرمان چاپی HPL، PostScript یا XML Paper Specification پشتیبانی می کنند. بیشتر دستگاه های جوهر افشان پشتیبانی از تولید کننده پروتکل های اختصاصی مانند ESC / P را پشتیبانی می کنند. تنوع در سیستم عامل های تلفن همراه منجر به تلاش های مختلف استاندارد سازی در اطراف PDL های دستگاه مانند PWG Raster کار گروه پرینتر (PWG)

 سرعت چاپ سرعت پرینترهای اولیه در واحد کاراکتر در دقیقه (cpm) برای پرینتر شخصیت و یا خطوط در هر دقیقه (LPM) برای خط پرینترها. پرینترهای مدرن در صفحات در هر دقیقه (ppm) اندازه گیری می شوند. این اقدامات عمدتا به عنوان یک ابزار بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند و به همان اندازه به عنوان عملکرد تونر استاندارد نمی شوند. معمولا صفحات در هر دقیقه به اسناد اداری تک رنگ منحصر بفرد اشاره می کنند، نه تصاویر ضعیف که معمولا بسیار آهسته تر، به ویژه تصاویر رنگی چاپ می شوند. سرعت در ppm معمولا برای کاغذ A4 در اروپا و کاغذ نامه، حدود 6٪ کوتاهتر، در ایالات متحده است. حالت چاپ: اطلاعاتی که توسط یک پرینتر دریافت می شود عبارتند از: رشته ای از کاراکترها یک تصویر مرتب شده بردار یک بردار تصویر یک برنامه کامپیوتری که در یک صفحه توصیف صفحه نوشته شده است، مانند پرینترهای PCL یا PostScriptSome میتواند تمام چهار نوع داده را پردازش کند، دیگر نه. پرینترهای شخصیتی، مانند پرینترهای چرخ دیزی، می توانند تنها از داده های متنی ساده و یا ساده ترین اشکال استفاده کنند

 پلاترهای قلم به طور معمول تصاویر برداری را پردازش می کنند. پلاترهای مبتنی بر Inkjet می توانند به طور کثیری از هر چهار محصول تولید کنند. فن آوری چاپ مدرن، مانند پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهر افشان، می تواند به اندازه کافی تمام چهار محصول را تولید کند. این امر مخصوصا برای پرینترهای مجهز به پشتیبانی از PCL یا PostScript است که شامل اکثریت قریب به اتفاق پرینترهای تولید شده امروز می باشد. امروزه می توان از طریق ارسال تصاویر آماده شده به پرینتر، تصاویر همه چیز را (حتی متن ساده) چاپ نمود. این امکان کنترل بهتر قالببندی را فراهم می کند، به ویژه در میان ماشین های مختلف فروشندگان. بسیاری از درایورهای پرینتر از حالت متنی به طور کلی استفاده نمی کنند، حتی اگر پرینتر قادر به آن باشد. پرینترهای تک رنگ، رنگی و عکس پرینتر تک رنگ تنها می تواند تصویری متشکل از یک رنگ، معمولا سیاه را تولید کند

 یک پرینتر تک رنگ نیز ممکن است قادر به تولید تنهای مختلف آن رنگ، مانند یک مقیاس خاکستری باشد. پرینتر رنگی می تواند تصاویری از رنگ های مختلف تولید کند. یک پرینتر عکس یک پرینتر رنگی است که میتواند تصاویری را تولید کند که طیف رنگ (رنگ) و رزولوشن چاپی که از فیلم عکاسی ساخته شده، تقلید کند. بسیاری از آنها می توانند به صورت جداگانه بدون کامپیوتر، با استفاده از کارت حافظه یا اتصال USB مورد استفاده قرار گیرند. عملکرد صفحه عملکرد تعداد صفحاتی است که می توان از یک کارتریج تونر یا کارتریج جوهر چاپ کرد - قبل از اینکه کارتریج باید دوباره پر شود یا جایگزین شود. تعداد واقعی صفحات حاصل از یک کارتریج خاص بستگی به تعدادی از عوامل دارد

 [20] برای مقایسه عادلانه، بسیاری از تولیدکنندگان پرینتر لیزری از فرآیند ISO / IEC 19752 برای اندازه گیری عملکرد کارتریج تونر استفاده می کنند. [21] [22] Cost در هر صفحه به منظور مقایسه هزینه های عملیاتی پرینتر با یک کارتریج جوهر نسبتا کوچک به پرینترها با کارتریج تونر بزرگتر و گران تر که معمولا دارای تونر بیشتری است و بنابراین صفحات بیشتری را چاپ می کند قبل از اینکه کارتریج باید جایگزین شود، بسیاری از مردم ترجیح می دهند برآورد عملکرد هزینه های مربوط به هزینه در صفحه (CPP). [21] [23] [24] [25] [26] مدل کسب و کار، مدل کسب و کار "تیغه و تیغه" اعمال می شود. به این معنی که یک شرکت ممکن است یک پرینتر را در هزینه به فروش برساند و سود خود را در کارتریج جوهر، کاغذ و یا بخشی دیگر جایگزین کند. این امر موجب اختلافات قانونی در خصوص حق شرکت های غیر از تولید کننده پرینتر برای فروش کارتریج های جوهر سازگار شده است

 برای محافظت از مدل کسب و کار خود، چندین تولید کننده به طور گسترده در زمینه توسعه تکنولوژی کارتریج و ثبت اختراع آن سرمایه گذاری می کنند. سایر تولیدکنندگان در واکنش به چالش های استفاده از این مدل کسب و کار، تصمیم می گیرند که پول بیشتری در پرینترها و کمتر روی جوهر، کمپین تبلیغاتی آنها. در نهایت، این دو پیشنهاد به روشنی ارائه می دهند: "پرینتر ارزان - جوهر گران قیمت" یا "چاپ گران - جوهر ارزان". در نهایت، تصمیم مصرف کننده بستگی به نرخ بهره مرجع یا اولویت زمان آنها دارد. از دیدگاه اقتصادی، بین هزینه هر یک از نسخه و هزینه پرینتر، مشخص است. [27] استیگنوگرافی پرینتر نشان داده شده است که نقاط ردیابی کوچک زرد بر روی کاغذ سفید، تولید شده توسط یک پرینتر لیزری رنگی مقاله مقدماتی: استیگنوفرپی پرینتر، استیگانوگرافی پرینتر نوع پنهانکاری - "پنهان کردن داده ها درون داده ها" [28] - تولید شده توسط پرینترهای رنگی، از قبیل برادر، کانن، دل، اپسون، HP، آی بی ام، کونیکا مینولتا، کیوکرا، لنیر، Lexmark، Ricoh، توشیبا و Xerox [29] پرینتر لیزری رنگی، که در آن نقطه های زرد کوچک به هر صفحه اضافه می شود

 نقطه ها به سختی قابل مشاهده هستند و حاوی شماره سریال کدگذاری شده و همچنین تمبر تاریخ و زمان هستند. پرینترهای بی سیم. بیش از نیمی از تمام پرینترهایی که در سال 2010 در ایالات متحده به فروش می رسند، قابلیت اتصال به بی سیم را دارند، اما تقریبا سه چهارم مصرف کنندگان که به آنها دسترسی دارند پرینترها از افزایش دسترسی به چاپ از چندین دستگاه استفاده نمی کنند با توجه به مطالعه جدید چاپ بی سیم