تاریخچه ی چاپ و پرینت

تاریخچه ی چاپ و پرینت

با سلام خدمت تمامی همراهان و بینندگان وبسایت سورنا سیستم امروز با موضوع جذاب تاریخچه پرینت در خدمت شما هستیم 

پرینت یا چاپ یکی از صنایع مهم است و همچنین از اثر گزاری بالایی بر خوردار است کلیه روزنامه ها کتاب ها و مجله ها توسط این صنعت انجام پذیر می شود و ممکن است که برای برخی کاربران جالب باشد که چگونه این صنعت اینگونه دارای رونق شده است.

تاریخ چاپ در جهان به تاریخ باستان باز می گردد. اگر به موزه های تاریخی رفته باشید انگشتر های گوناگون را دیده اید این انگشتر ها نمونه های اولیه چاپ هستند زیرا که ابتدا مهر های  انهارا روی سنگ میزدند و سپس انگشتر را می ساختند.

چاپ در چین بسیار قدمت دارد در واقع این مقوله در این کشور به سال های ۶۰۰ تا ۹۰۰ باز می گردد یعنی در زمان سلسله تانگ

 در این زمان نوشته ها بر روی صفحه چوبی حکاکی می شد و سپس بر روی چوب پرینت می شد اما این روش بسیار زمان بر بود با ایبن حال قدیمی ترین کتاب چاپی با این روش زمان بر در غار دون هپانگ پیدا شده است 

 در قرن نهم میلادی کتاب های چاپی با تعداد انبوه در ایالات مختلف چین پیدا می شد و کم کم در تمامی نقاط آن این صنعت به سرعت پیشرفت می کرد به طوری که طومار ها از بین رفته و کتاب های صحافی شده جای ان را گرفته بودند.

نخستین چاپ خانه ایران در دوران حکومت صفوی در جلفای اصفهان شروع به کار کرد که این مکان به نشر روزنامه و کتاب های علمی می پر داخت این چاپخانه به دست آقا زین العابدین تبریزی ساخته شد 

همچنین اولین کتاب فارسی چاپ شده فتح نامه نام دارد که در سال ۱۲۳۴ چاپ و منتشر شد

در دوره ناصر الدین شاه  چاپخانه ای دولتی تاسیس شد  که در آن روزنامه ها و کتاب ها را چاپ می کردند 

در طول زمان چاپ خانه های کشور افزایش  یافت و همچنین با تاسیس شدن دانشگاه تهران به پرینت های بیشتری نیاز بود 

در  سال ۱۴۴۴ میلادی فردی به نام یوهانس گوتنبرگ ماشین چاپ سربی را اختراع نمود وی از سال ۱۴۴۰ علاقه خاصی به هنر چاپ پیدا کرده بود و در این زمینه فعالیت می کرد.

او با استفاده از آلیاژی از سرب و آنتیموان باعث اختراع حروف متحرک شد که این آلیاژ یا بیش ار حد سفت یا نرم نبود برای اینکه حروف پرینت شود به مرکب احتیاج بود که در نهایت سبب ساخت این نوع از پرینتر توسط گوتنبرگ شد

مخترع پرینتر اولیه با پرینتر خود توانست کتاب انجیل را چاپ کند اما این بار با ظاهری متفاوت.

یکی از فایده های این اختراع گوتنبرگ این بود که دیگر می توانست کتاب ها و مجلات را از طریق دستگاه خود به صورت انبوه چاپ نماید به همین دلیل پرینتر اولیه او تا سال ها شناخته شده بود بعد از حدود ۲۰ سال صنعت چاپ در کشور های گوناگون نیز فراگیر شد.

در اول های قرن ۱۸ میلادی فلدر که یک نمایش نامه نویس بود نوع دیگری از چاپ را اختراع کرد که لیتوگرافی نام داشت.

در این نوع از چاپ از سنگ ها جهت پرینت استفاده می شد

همانطور که در بالا گفته شد و می دانید صنعت چاپ در کشور اهمیت بالایی دارد به همین دلیل است که روز ۱۱ شهریور به این صنعت اختصاص داده شده است

امیدواریم که این مقاله باعث افزایش اطلاعات شما شده و همینطور برای شما جذاب بوده باشد

با تشر از همراهی شما  

در صورت بروز هر مشکلی برای پرینتر خود به راحتی می توانید از طریق شماره تلفن های زیر با همکاران ما در سورنا سیستم ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند یا در صورت نیاز در اسرع وقت جهت تعمیر پرینتر شما در محل حاضر شوند:

شماره های تماس :

02188805143